Reuters: USA przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Tak strzelają wyrzutnie systemu HIMARS. Nagranie z ćwiczeń US Army z 2019 roku
Sgt. Cody Ewing / dvidshub.netTak strzelają wyrzutnie systemu HIMARS. Nagranie z ćwiczeń US Army z 2019 roku

Amerykańskie władze pracują nad kolejnym pakietem pomocy wojskowej dla Ukrainy. Agencja Reutera, powołując się na źródła w Białym Domu, przekazała, że pomoc zawierać będzie pociski do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS oraz systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu NASAMS, a także 50 opancerzonych wozów medycznych.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości miliard dolarów - podała w piątek agencja Reutera. Oczekuje się, że pakiet zostanie ogłoszony w poniedziałek i zwiększy wartość dotychczasowej pomocy - 8,8 miliarda dolarów - przekazanej przez Waszyngton Ukrainie w następstwie rozpoczętej przez Rosję 24 lutego inwazji.

Urzędnicy, na których powołuje się Reuters, zaznaczają, że pakiet nie został jeszcze podpisany przez prezydenta Bidena i do momentu jego sygnowania może zmienić swą wartość i zawartość.

Reuters: USA przekażą pociski do systemów HIMARS i NASAMS

Jeśli zostanie jednak podpisany w obecnej formie - zaznaczają źródła agencji - będzie zawierać pociski do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS oraz systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu NASAMS, a także 50 opancerzonych wozów medycznych.

USA mają przekazać Ukrainie pociski do systemu HIMARSU.S. Marine Corps photo by Pfc. Sarah Pysher

Nowy pakiet zostanie ufundowany dzięki mechanizmowi Presidential Drawdown Authority (PDA), zezwalającemu prezydentowi na transfer nadwyżki broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną.

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie dotąd 16 systemów HIMARS, a 2 lipca zobowiązały się do wysłania dwóch systemów NASAMS.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Marine Corps photo by Pfc. Sarah Pysher

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości