Honduras planuje nawiązać stosunki dyplomatyczne z Chinami. Reakcja Tajpej i Pekinu

Autor:
ks//now
Źródło:
PAP
Honduras
Honduras
wideo 2/3
Honduras. Zdjęcia ilustracyjne

Prezydent Hondurasu Xiomara Castro zakomunikowała, że jej rząd będzie dążył do nawiązania stosunków dyplomatycznych z Chinami. To mogłoby oznaczać zerwanie stosunków z Tajwanem. Resort spraw zagranicznych w Tajpej zaapelował do Hondurasu, by ten nie podejmował "złej decyzji". Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych przekazało w środę, że Pekin "z zadowoleniem" przyjął zapowiedź Hondurasu.

Xiomara Castro poinformowała na swoim koncie na Twitterze, że poleciła ministrowi spraw zagranicznych Hondurasu Eduardo Reinie rozpoczęcie negocjacji z Chinami w celu nawiązania stosunków dyplomatycznych. Prezydent Hondurasu nie odniosła się do kwestii przyszłości relacji jej kraju z Tajwanem.

Honduras jest jednym z 14 państw, które utrzymują oficjalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli. W ramach stosowanej przez siebie polityki "jednych Chin" oczekują od stolic, z którymi utrzymują formalne relacje dyplomatyczne, by nie utrzymywały ich z Tajpej.

Oficjalne relacje dyplomatyczne z Tajwanem utrzymuje tylko 14 państwPAP

Podczas kampanii wyborczej Xiomara Castro mówiła, że nie wyklucza zerwania stosunków z Tajwanem i nawiązania relacji z Chinami, ale po objęciu urzędu prezydenta na początku ubiegłego roku powiedziała, że ma nadzieję na utrzymanie więzi z Tajwanem.

Tegucigalpa, stolica Hondurasu Shutterstock

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zaginiony tajwański żołnierz odnalazł się w Chinach >>>

W styczniu 2022 roku także minister spraw zagranicznych Hondurasu zapewniał w wypowiedzi dla agencji Associated Press, że jego kraj nadal będzie rozwijał relacje z Tajwanem.

Tajwan apeluje, by Honduras nie podjął "złej decyzji"

Ministerstwo spraw zagranicznych Tajwanu zaapelowało w środę do Hondurasu, by nie podejmował "złej decyzji” o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Chinami, co doprowadziłoby de facto do zerwania stosunków z Tajpej.

Tajpej, stolica TajwanuShutterstock

"Apelujemy do Hondurasu, aby dobrze się zastanowił i nie wpadł w pułapkę Chin, podejmując złą decyzję, która zaszkodzi długoterminowej przyjaźni między Tajwanem a Hondurasem" - napisano w oświadczeniu tajwańskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Chiny przyjęły zapowiedź z zadowoleniem

Chiny "z zadowoleniem" przyjmują zapowiedź Hondurasu o dążeniu do nawiązania formalnych relacji dyplomatycznych z Chińską Republiką Ludową - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

- Fakt, że 181 państw świata nawiązało stosunki dyplomatyczne z Chinami w oparciu o zasadę jednych Chin, w pełni dowodzi, że jest to właściwy wybór zgodny z historycznym rozwojem i tendencją czasów - powiedział w Pekinie Wang.

W ostatnich latach podobną decyzję podjął już szereg innych państw, a rząd w Tajpej oskarżał Pekin o przekupywanie małych krajów obietnicami pożyczek i inwestycji. Władze Chińskiej Republiki Ludowej temu zaprzeczają.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości