Pierwsze takie sankcje od ponad 30 lat. Trump podpisał rozporządzenie

Świat


Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek czasu miejscowego rozporządzenie wykonawcze zamrażające wszystkie aktywa rządu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Decyzja Trumpa zakazuje też Amerykanom prowadzenia interesów z władzami w Caracas. Media zwracają uwagę, że całkowite zamrożenie aktywów to sankcje, jakich Stany Zjednoczone nie stosowały od ponad 30 lat, a Caracas nazywa działania Waszyngtonu "terroryzmem gospodarczym".

Równie mocnymi restrykcjami Waszyngton objął dotąd jedynie kilka krajów, w tym Kubę, Koreę Północną, Syrię i Iran - zauważa Associated Press. Agencja przypomniała, że całkowite zamrożenie aktywów USA zastosowały po raz pierwszy od ponad 30 lat.

Nowe sankcje, które weszły w życie od razu, prezydent USA Donald Trump uzasadniał w rozporządzeniu "utrzymującą się uzurpacją władzy" przez Maduro oraz łamaniem praw człowieka przez lojalne wobec niego siły bezpieczeństwa.

Retorsje nie oznaczają embarga na handel z Wenezuelą, stanowią jednak najbardziej zdecydowane działanie USA mające na celu odsunięcie Maduro od władzy, odkąd w styczniu władze w Waszyngtonie uznały przewodniczącego wenezuelskiego parlamentu i przywódcę tamtejszej opozycji Juana Guaido za prawowitego tymczasowego prezydenta kraju.

Agencja AP zauważa, że dopiero okaże się, jaką siłę oddziaływania będą miały nowe sankcje na i tak pogrążoną w kryzysie Wenezuelę, borykającą się między innymi z sześciocyfrową inflacją i kurczeniem się gospodarki na skalę większą niż podczas wielkiego kryzysu w USA na przełomie lat 20. i 30. XX wieku.

Donald Trump rozszerzył sankcję na Wenezuelę

Wcześniejsze sankcje USA, obejmujące wenezuelski sektor naftowy - źródło zdecydowanej większości dochodów kraju - dodatkowo przyspieszyły drastyczny spadek wydobycia, zapoczątkowany jeszcze w 2013 roku.

Ponadto ponad 100 przedstawicieli i zaufanych wenezuelskiego reżimu zostało objętych zamrożeniem aktywów w USA i zakazem prowadzenia interesów z Amerykanami. Listę tych osób może poszerzyć ministerstwo skarbu lub Departament Stanu, jeśli uznają, że dana osoba wspiera Maduro, jego rząd lub polityków objętych wcześniejszymi retorsjami. Osoby te otrzymają też zakaz wjazdu do USA.

Poniedziałkowe rozporządzenie wykonawcze przewiduje wyjątki dla dostaw żywności, leków i odzieży, w ocenie AP wygląda też na to, że sankcje nie wpłyną na transakcje dokonywane przez amerykańskie firmy z nadal znacznym wenezuelskim sektorem prywatnym. Nie jest jasne, czy nowe sankcje będą miały zastosowanie do amerykańskiego giganta naftowego Chevron, który w lipcu został na trzy miesiące wyłączony spod działania sankcji, by móc kontynuować wiercenia wraz z wenezuelskim koncernem państwowym PDVSA.

Zdaniem cytowanego przez AP eksperta Geoffa Ramseya nowe sankcje nasilą kryzys humanitarny w Wenezueli mimo przewidzianych wyjątków, bo zachodnie banki nie podejmują się przetwarzania nawet legalnych transakcji.

"Terroryzm gospodarczy"

MSZ Wenezueli uznało, że podpisanie przez Trumpa rozporządzenia, zamrażającego wszystkie aktywa Wenezueli w USA, jest próbą "sformalizowania przestępczej blokady gospodarczej, finansowej i handlowej, która już się rozpoczęła". Ministerstwo oznajmiło we wtorek, że "eskalacja agresji" nie wpłynie na "procesy dialogu politycznego" - pisze agencja Reutera.

Caracas oskarżyło Waszyngton o "terroryzm gospodarczy" i o to, że stara się doprowadzić do zerwania dialogu z opozycją - pisze AFP.

Rząd Wenezueli "potępia przed społecznością międzynarodową nową i poważną agresję administracji Trumpa poprzez arbitralne decyzje (będące częścią - red.) terroryzmu gospodarczego, wymierzonego w ludność Wenezueli" - głosi oświadczenie wenezuelskiego MSZ.

Kryzys i dwuwładza w Wenezueli

Rząd Wenezueli i opozycja są obecnie zaangażowani w rozmowy, prowadzone przy udziale rządu Norwegii, a mające na celu rozwiązania głębokiego kryzysu politycznego w tym południowoamerykańskim kraju - odnotowuje agencja Reutera.

Od stycznia w Wenezueli trwa stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju ogłosił się Guaido, uznając wybory prezydenckie, w których wygrał Maduro, za przeprowadzone z naruszeniem demokratycznych standardów, a więc nielegalne.

Kryzys w WenezueliPAP

Autor: ft//now,adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: