Świat

Chińskie firmy handlujące z Pjongjangiem z sankcjami. Pekin oburzony

Świat

KCNAUSA nałożyły nowe sankcje na firmy współpracujące z reżimem

Władze Chin wyraziły w środę sprzeciw wobec nowych jednostronnych sankcji, jakie USA nałożyły na firmy chińskie handlujące z Koreą Północną, a także na obywatela Chin mającego szerokie relacje handlowe z tym krajem.

Rzecznik prasowy chińskiego MSZ Lu Kang powtórzył, że Chiny "co do zasady" sprzeciwiają się jednostronnym sankcjom, nakładanym przez inne kraje w celu wywarcia presji na Pjongjang. Dodał, że Chiny ze swej strony również mogłyby zbadać wszelkie naruszenia swoich praw lub międzynarodowych zobowiązań.

Na koniec zaznaczył, że Chiny "ściśle i w całości wdrażają" międzynarodowe sankcje, zaaprobowane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

- Jeśli okaże się, że chińskie podmioty lub osoby fizyczne prowadzą działalność w Chinach, która narusza nasze prawa i przepisy lub nasze zobowiązania międzynarodowe, będziemy traktować te sprawy poważnie i zgodnie z prawem - zaznaczył Lu Kang.

Dodał, że jeśli "inne kraje dysponują solidnymi" dowodami w sprawie takich przestępstw, "mogą w pełni dzielić się informacjami z Chinami w ramach współpracy".

Nowe sankcje

We wtorek amerykańskie ministerstwo finansów nałożyło nowe sankcje na 13 podmiotów gospodarczych, głównie północnokoreańskich, a także na cztery chińskie firmy handlowe, czy północnokoreańskie firmy działające w Rosji, Kambodży i Polsce.

Jak wyjaśnił resort, restrykcje wymierzone są w nielegalne środki finansowania programu nuklearnego i rakietowego Pjongjangu, w tym wartą ponad 750 milionów dolarów wymianę handlową między Koreą Północną a Chinami.

W poniedziałek prezydent Donald Trump oświadczył, że USA uznają północnokoreański reżim za kraj sponsorujący terroryzm, i zapowiedział, że resort finansów ogłosi nazajutrz dodatkowe sankcje wobec Pjongjangu.

Korea i jej testy

Korea Północna przeprowadziła we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Znaczny wzrost aktywności Pjongjangu wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.

12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko Pjongjangowi, ograniczając między innymi dostawy paliw dla reżimu i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Tagi:
Raporty: