TVN24 | Świat

Wariant omikron dotarł do Kanady. Potwierdzono pierwsze zakażenia

TVN24 | Świat

Autor:
pqv/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Profesor Gańczak o wariancie omikron
TVN24Profesor Gańczak o wariancie omikron

Dwa pierwsze zakażenia nowym wariantem koronawirusa omikron wykryto w niedzielę w Kanadzie. Jak poinformował rząd prowincji Ontario, obydwa pochodzą z Ottawy. To pierwsze potwierdzenia o zakażeniu omikronem w Ameryce Północnej.

Oba przypadki wykryto u osób, które niedawno podróżowały do Nigerii. Pacjentów skierowano na izolację.

Spodziewają się kolejnych przypadków

Komentując doniesienia rządu prowincji Ontario, minister zdrowia Kanady Jean-Yves Duclos napisał w wydanym w niedzielę komunikacie, że w miarę przeprowadzania kolejnych testów, można się spodziewać wykrycia kolejnych przypadków nowego wariantu koronawirusa w całym kraju.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaledwie w piątek Kanada wprowadziła ograniczenia dla podróżnych z siedmiu krajów Afryki, gdzie stwierdzono obecność wariantu omikron, ale Nigerii na tej liście nie było. Zakaz wjazdu do Kanady wprowadzono dla wszystkich podróżnych, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli w Afryce Południowej, Botswanie, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe.

"Najlepszą obroną przeciwko wariantowi omikron jest zatrzymanie go na naszej granicy" - czytamy w komunikacie wydanym przez minister zdrowia Ontario, Christine Elliott, oraz naczelnego lekarza prowincji, dr Kierana Moore'a.

"Oprócz niedawno ogłoszonych środków, nadal apelujemy do rządu federalnego, by podjął konieczne kroki, by wprowadzić obowiązkowe testy dla podróżujących, administrowanie w miejscu przekroczenia granicy, bez względu na to, skąd oni przybywają (...)" - napisano.

Władze prowincji zaapelowały też do osób uprawnionych do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa, aby skorzystały z tej możliwości i w ten sposób zapewniły sobie "dodatkową warstwę ochronną".

Po potwierdzeniu z Kanady wiadomo, że nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 jest już obecny na co najmniej pięciu kontynentach. Takie informacje nie napłynęły jeszcze tylko z Ameryki Południowej i Antarktydy, na której w bazach badawczych mieszkają członkowie ekip naukowych z całego świata.

Autor:pqv/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Chin/Getty Images

Tagi:
Raporty: