TVN24 | Świat

Wysłanniczka Departamentu Stanu USA o nowelizacji Kpa: wywoła nieodwracalne szkody

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP
Spotkanie Cherrie Daniels z wiceministrami Marcinem Przydaczem, Sebastianem Kaletą i Magdaleną Gawin (zdjęcia z 7 lipca) Twitter/MSZ_RP
wideo 2/5
Twitter/MSZ_RPSpotkanie Cherrie Daniels z wiceministrami Marcinem Przydaczem, Sebastianem Kaletą i Magdaleną Gawin (zdjęcia z 7 lipca)

Przyjęcie procedowanej w Sejmie RP noweli Kodeksu postępowania administracyjnego wywoła "nieodwracalne szkody zarówno dla Żydów i nie-Żydów" w kwestii zwrotu mienia - oświadczyła w środę wysłanniczka Departamentu Stanu USA do spraw Holokaustu Cherrie Daniels.

W czerwcu Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która stanowi między innymi, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Uchwalenie noweli spotkało się z ostrą reakcją strony izraelskiej. Ambasada Izraela w Polsce uznała, że nowela "w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę" i że "to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami". Nowelę skrytykował również szef MSZ Izraela Jair Lapid.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wysłanniczka Departamentu Stanu USA o nowelizacji Kpa

- Ten projekt wywołałby nieodwracalne szkody zarówno dla Żydów i nie-Żydów, praktycznie wygaszając roszczenia o restytucję i rekompensatę mienia odebranego podczas Holokaustu, które później zostało znacjonalizowane w czasie okresu władzy komunistów - powiedziała w środę Cherrie Daniels, wysłanniczka Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu, na wirtualnej konferencji zorganizowanej przez Światową Organizację ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO).

CZYTAJ WIĘCEJ: Polska ustawa o reprywatyzacji. Izrael liczy na pomoc Amerykanów

Konferencja odbyła się w przeddzień rocznicy wydania zleconego przez Kongres USA w ramach ustawy JUST Act raportu Departamentu Stanu o problemach związanych z reprywatyzacją mienia. Daniels zaznaczyła, że spośród sześciu wymienionych w raporcie krajów Polska jest jedynym, w którym doszło do regresu w tej sprawie.

Wiceministrowie Marcin Przydacz, Sebastian Kaleta i Magdalena Gawin spotkali się 7 lipca z Cherrie Daniels z Departamentu Stanu USA Twitter/MSZ_RP

- Jesteśmy zawiedzeni, że polski rząd i opozycja wydają się zbyt często celowo zrównywać zwrot mienia lub rekompensaty z reparacjami wojennymi - oświadczyła Daniels. Jak dodała, minimum tego, czego oczekują władze USA to poprawki pozwalające na zakończenie postępowań będących w toku.

Takie poprawki zostały przyjęte w ubiegłym tygodniu w Senacie.

Wypowiedź Daniels, która na początku lipca odwiedziła Polskę, jest kolejnym sygnałem ze strony władz USA w kwestii noweli Kpa. Wcześniej projekt skrytykował m.in. rzecznik amerykańskiego resortu dyplomacji Ned Price, a list do prezydenta RP Andrzeja Dudy z prośbą o zawetowanie ustawy wysłało 12 senatorów zarówno z Partii Republikańskiej, jak i Partii Demokratycznej.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/MSZ_RP