Świat

Merkel apeluje do członków NATO: musimy być dla siebie solidnymi partnerami

Świat


Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała kraje NATO do przestrzegania obowiązku udzielania sobie wzajemnej pomocy w przypadku zagrożenia z zewnątrz zgodnie z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

- Musimy być dla siebie solidnymi partnerami - powiedziała Merkel dziennikarzom w Berlinie po spotkaniu z premierem Estonii Jurim Ratasem. - To oznacza, że musimy realizować decyzje, które wspólnie podjęliśmy. Każdy kraj NATO jest do tego zobowiązany - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Merkel wyraziła przekonanie, że zarówno kraje Unii Europejskiej, jak i USA i Kanada zdają sobie sprawę z tego, że NATO ma "ogromne znaczenie". Przykładem wywiązania się przez Berlin z obowiązku wzajemnej pomocy jest udział Bundeswehry w wielonarodowym batalionie stacjonującym na Litwie. Jak zaznaczyła, także Estonia korzysta ze wsparcia Sojuszu. Kanclerz zaznaczyła, że wyjście USA z paryskiego porozumienia klimatycznego nie odwiedzie Niemiec od dalszej walki z globalnym ociepleniem. Zapowiedziała, że Berlin będzie nadal zabiegał o zachowanie zasad wolnego handlu i będzie walczył z protekcjonizmem.

Trump nieprzychylnie o NATO

Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego uważany jest za rdzeń Sojuszu i stanowi, że w razie napaści na członka NATO pozostałe kraje udzielą mu pomocy. W czasie kampanii wyborczej i na początku swojego urzędowania prezydent USA Donald Trump krytykował NATO jako organizację anachroniczną.

Nie potwierdził też wyraźnie aktualności art. 5 podczas swojej pierwszej wizyty w Brukseli. Dopiero w zeszłym tygodniu prezydent po raz pierwszy oficjalnie oświadczył, że USA popierają i są w pełni przywiązane do artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego o wzajemnej obronie sojuszników. Wcześniejszy brak zapewnienia ze strony Trumpa dla artykułu 5. niepokoił amerykańskich i europejskich liderów, którzy obawiają się agresji ze strony Rosji.

Autor: arw\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: