Niemcy wybrali

21 września 2017
Sean Gallup/Getty ImagesNiemcy wybrali

Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów w wyborach parlamentarnych w Niemczech 24 września 2017 roku- poinformowała Federalna Komisja Wyborcza w Wiesbaden. Drugie miejsce zajęła SPD z wynikiem 20, 5 proc.

Oba bloki polityczne, tworzące w dobiegającej końca kadencji koalicyjny rząd kanclerz Angeli Merkel, zanotowały spore straty. W porównaniu z poprzednimi wyborami w 2013 roku chrześcijańscy demokraci stracili 8,5 pkt. proc., a socjaldemokraci - 5,2 pkt proc.

Dla SPD jest to najgorszy wynik w powojennej historii. Socjaldemokracja zgodnie z zapowiedziami zamierza przejść do opozycji. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest trzecią siłą w parlamencie. Wejdzie do Bundestagu z wynikiem 12,6 proc. W poprzednich wyborach istniejąca od 2013 roku AfD nie przekroczyła progu wyborczego. W nowym Bundestagu pozostanie Lewica z wynikiem 9,2 proc. (+0,6 pkt. proc.) i Zieloni z poparciem 8,9 proc. (+0,5 pkt. proc.). Po czteroletniej nieobecności do parlamentu powróci Wolna Partia Demokratyczna (FDP), która zdobyła 10,7 proc. głosów. Przyszły parlament będzie liczył 709 miejsc. Największym klubem parlamentarnym będzie CDU/CSU z 246 mandatami, SPD ma 153 miejsc, AfD - 94, FDP - 80, Lewica -69, a Zieloni - 67. Frekwencja wyborcza wyniosła 76,2 proc. i była wyższa niż cztery lata temu, kiedy poszło do urn 71,5 proc. uprawnionych. (PAP)

Koalicjant kanclerz Merkel grozi odejściem

Niemiecki minister spraw wewnętrznych i szef bawarskiej CSU Horst Seehofer oświadczył w niedzielę, że jest gotowy ustąpić ze stanowisk - poinformował Reuters, powołując się na źródła partyjne. Jego odejście zachwiałoby już i tak kruchym rządem Angeli Merkel. Niemiecki polityk nie zgadza się z kanclerz w sprawach dotyczących migracji.

"To nie kąpielisko dla nazistów". Liderowi AfD ukradli ubranie

Współprzewodniczący prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Alexander Gauland został okradziony z ubrania na kąpielisku w Heiliger See w Brandenburgii. Polityk w sobotę oświadczył, że "Adolf Hitler i NSDAP to zaledwie ptasia kupa na tle osiągnięć w ponadtysiącletniej niemieckiej historii"

"Żałuję". Lider AfD przeprasza za słowa o nazizmie

Współprzewodniczący prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Alexander Gauland, który niedawno porównał czasy hitleryzmu do "ptasiej kupy w ponadtysiącletniej historii Niemiec", zapewnił, że nie zamierzał relatywizować zbrodni narodowego socjalizmu.

Merkel: islam stał się częścią Niemiec

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, wygłaszając w środę expose w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie kraju są bezdyskusyjne. Dodała jednak przy tym, że "wraz z 4,5 miliona mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec".

Kontrowersyjne słowa Seehofera o islamie. Merkel się dystansuje

Islam nie przynależy do Niemiec, które zostały ukształtowane przez chrześcijaństwo, ale wyznawcy islamu rzecz jasna tak - oświadczył w opublikowanym w piątek wywiadzie z dziennikiem "Bild" nowy szef MSW tego kraju Horst Seehofer. Zapowiedział skuteczniejsze egzekwowanie polityki imigracyjnej. Seehofera na stanowisku premiera Bawarii zastąpił tymczasem Markus Soeder.

Merkel przyjedzie do Warszawy

Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyjedzie w poniedziałek do Polski - potwierdził rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. W Warszawie ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.

Angela Merkel złożyła przysięgę. Jest kanclerzem po raz czwarty

Niemiecki parlament wybrał w środę Angelę Merkel na czwartą kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec. Za kandydaturą przewodniczącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) zagłosowało 364 deputowanych Bundestagu, przeciw było 315. Następnie Merkel została zaprzysiężona przez prezydenta i wróciła do parlamentu, by złożyć przysięgę.

Burmistrz Hamburga ma zostać nowym wicekanclerzem Niemiec

Tymczasowy przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i burmistrz Hamburga Olaf Scholz stanie na czele ministerstwa finansów i obejmie urząd wicekanclerza w nowym rządzie koalicyjnym Angeli Merkel - poinformowała w piątek SPD. Partia ogłosiła także obsadę przyznanych jej pięciu innych resortów w nowym rządzie, który ma zostać utworzony z chadeckim blokiem CDU/CSU.

Media: Heiko Maas zostanie nowym szefem niemieckiej dyplomacji

Dotychczasowy minister sprawiedliwości, wywodzący się z socjaldemokratycznej SPD Heiko Maas stanie na czele resortu spraw zagranicznych w nowym koalicyjnym rządzie Niemiec - poinformowały w czwartek tygodnik "Der Spiegel" oraz agencja dpa za źródłami w SPD.

"Musimy szybko przystąpić do pracy"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel z zadowoleniem powitała w poniedziałek zaakceptowanie przez socjaldemokratów (SPD) w referendum umowy koalicyjnej z blokiem chadeckim CDU/CSU i podkreśliła, że pragnie szybkiego powołania rządu.

Niemiecka prasa: era Merkel trwa

Po rekordowo długim okresie niepewności w Niemczech znów będzie stabilny rząd, a era Angeli Merkel trwa - komentuje w poniedziałek niemiecka prasa zatwierdzenie w SPD umowy koalicyjnej z chadekami. Pogrążona w kryzysie SPD potrzebuje odnowy - oceniają gazety.

SPD za "wielką koalicją"

Niemieccy socjaldemokraci zagłosowali za wejściem w koalicję z chadekami - poinformował w niedzielę przedstawiciel SPD. Decyzja członków partii otworzy drogę do "wielkiej koalicji" i zakończy kilkumiesięczną polityczną niepewność w Niemczech.