Niemcy wybrali

21 września 2017
Sean Gallup/Getty ImagesNiemcy wybrali

Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów w wyborach parlamentarnych w Niemczech 24 września 2017 roku- poinformowała Federalna Komisja Wyborcza w Wiesbaden. Drugie miejsce zajęła SPD z wynikiem 20, 5 proc.

Oba bloki polityczne, tworzące w dobiegającej końca kadencji koalicyjny rząd kanclerz Angeli Merkel, zanotowały spore straty. W porównaniu z poprzednimi wyborami w 2013 roku chrześcijańscy demokraci stracili 8,5 pkt. proc., a socjaldemokraci - 5,2 pkt proc.

Dla SPD jest to najgorszy wynik w powojennej historii. Socjaldemokracja zgodnie z zapowiedziami zamierza przejść do opozycji. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest trzecią siłą w parlamencie. Wejdzie do Bundestagu z wynikiem 12,6 proc. W poprzednich wyborach istniejąca od 2013 roku AfD nie przekroczyła progu wyborczego. W nowym Bundestagu pozostanie Lewica z wynikiem 9,2 proc. (+0,6 pkt. proc.) i Zieloni z poparciem 8,9 proc. (+0,5 pkt. proc.). Po czteroletniej nieobecności do parlamentu powróci Wolna Partia Demokratyczna (FDP), która zdobyła 10,7 proc. głosów. Przyszły parlament będzie liczył 709 miejsc. Największym klubem parlamentarnym będzie CDU/CSU z 246 mandatami, SPD ma 153 miejsc, AfD - 94, FDP - 80, Lewica -69, a Zieloni - 67. Frekwencja wyborcza wyniosła 76,2 proc. i była wyższa niż cztery lata temu, kiedy poszło do urn 71,5 proc. uprawnionych. (PAP)

Oficjalne wyniki wyborów w Niemczechtvn24.pl
Kolejne spotkanie szefów chadeków i socjaldemokratów
Kolejne spotkanie szefów chadeków i socjaldemokratów Reuters
wideo 2/14

Źródło zdjęcia głównego: Sean Gallup/Getty Images

Niemiecki minister spraw wewnętrznych i szef bawarskiej CSU Horst Seehofer oświadczył w niedzielę, że jest gotowy ustąpić ze stanowisk - poinformował Reuters, powołując się na źródła partyjne. Jego odejście zachwiałoby już i tak kruchym rządem Angeli Merkel. Niemiecki polityk nie zgadza się z kanclerz w sprawach dotyczących migracji.

Współprzewodniczący prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Alexander Gauland został okradziony z ubrania na kąpielisku w Heiliger See w Brandenburgii. Polityk w sobotę oświadczył, że "Adolf Hitler i NSDAP to zaledwie ptasia kupa na tle osiągnięć w ponadtysiącletniej niemieckiej historii"

Współprzewodniczący prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Alexander Gauland, który niedawno porównał czasy hitleryzmu do "ptasiej kupy w ponadtysiącletniej historii Niemiec", zapewnił, że nie zamierzał relatywizować zbrodni narodowego socjalizmu.

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, wygłaszając w środę expose w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie kraju są bezdyskusyjne. Dodała jednak przy tym, że "wraz z 4,5 miliona mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec".

Islam nie przynależy do Niemiec, które zostały ukształtowane przez chrześcijaństwo, ale wyznawcy islamu rzecz jasna tak - oświadczył w opublikowanym w piątek wywiadzie z dziennikiem "Bild" nowy szef MSW tego kraju Horst Seehofer. Zapowiedział skuteczniejsze egzekwowanie polityki imigracyjnej. Seehofera na stanowisku premiera Bawarii zastąpił tymczasem Markus Soeder.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyjedzie w poniedziałek do Polski - potwierdził rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. W Warszawie ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.

Niemiecki parlament wybrał w środę Angelę Merkel na czwartą kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec. Za kandydaturą przewodniczącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) zagłosowało 364 deputowanych Bundestagu, przeciw było 315. Następnie Merkel została zaprzysiężona przez prezydenta i wróciła do parlamentu, by złożyć przysięgę.

Tymczasowy przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i burmistrz Hamburga Olaf Scholz stanie na czele ministerstwa finansów i obejmie urząd wicekanclerza w nowym rządzie koalicyjnym Angeli Merkel - poinformowała w piątek SPD. Partia ogłosiła także obsadę przyznanych jej pięciu innych resortów w nowym rządzie, który ma zostać utworzony z chadeckim blokiem CDU/CSU.

Dotychczasowy minister sprawiedliwości, wywodzący się z socjaldemokratycznej SPD Heiko Maas stanie na czele resortu spraw zagranicznych w nowym koalicyjnym rządzie Niemiec - poinformowały w czwartek tygodnik "Der Spiegel" oraz agencja dpa za źródłami w SPD.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel z zadowoleniem powitała w poniedziałek zaakceptowanie przez socjaldemokratów (SPD) w referendum umowy koalicyjnej z blokiem chadeckim CDU/CSU i podkreśliła, że pragnie szybkiego powołania rządu.

Po rekordowo długim okresie niepewności w Niemczech znów będzie stabilny rząd, a era Angeli Merkel trwa - komentuje w poniedziałek niemiecka prasa zatwierdzenie w SPD umowy koalicyjnej z chadekami. Pogrążona w kryzysie SPD potrzebuje odnowy - oceniają gazety.

Niemieccy socjaldemokraci zagłosowali za wejściem w koalicję z chadekami - poinformował w niedzielę przedstawiciel SPD. Decyzja członków partii otworzy drogę do "wielkiej koalicji" i zakończy kilkumiesięczną polityczną niepewność w Niemczech.

W przypadku odrzucenia przez członków SPD koalicji z chadekami "najuczciwszym rozwiązaniem" byłyby nowe wybory w Niemczech - oświadczył przywódca FDP Christian Lindner. Polityk wykluczył rozmowy swej partii z CDU/CSU i Zielonymi w sprawie utworzenia rządu.