Świat

Nie było specjalnego ryżu na święta. "Ludzie są zszokowani"

Świat


Władze Korei Północnej nie rozdały tradycyjnych dodatkowych racji ryżu z okazji Dnia Słońca, czyli rocznicy urodzin Kim Ir Sena - twierdzi portal "Daily NK", powołujący się na informacje uzyskane z Korei Północnej. Miało się to zdarzyć pierwszy raz od kiedy ludzie pamiętają. Koreańczycy z Północny mają być "zszokowani" i zastanawiać się nad stanem państwa.

Jak twierdzi "Daily NK", informacji udzielił przez telefon komórkowy mieszkaniec prowincji Północny Hamgyong, położonej przy granicy z Chinami, gdzie miejscami można złapać zasięg chińskiej sieci komórkowej.

Ograniczone święto

Koreańczycy z Północy mieli w tym roku przeżyć szok w Dzień Słońca, czyli ważne święto państwowe ustanowione w dzień urodzin Kim Ir Sena, otaczanego boską czcią pierwszego dyktatora Korei Północnej. Tradycyjnie z tej okazji następowało rozdawnictwo ryżu i alkoholu dla dorosłych, oraz słodyczy dla dzieci. - Teraz nie było nic poza smakołykami dla najmłodszych. Przewodniczący naszej jednostki (gospodarstwa domowe w Korei Północnej są zgrupowane w "jednostki") oznajmił, że "państwo jest obecnie w trudnym okresie i nie może zapewnić zwyczajowych podarków" - miał stwierdzić rozmówca "Daily NK". Podarki z okazji Dnia Słońca były zawsze nazywane "darem od wodza narodu" i nawet w czasach największego głodu w latach 90-tych zawsze coś rozdawano. Dlatego obecna posucha jest wielkim zaskoczeniem. - Ludzie są zszokowani tym, że kraj najwyraźniej jest w takim stanie, iż nie może zapewnić świątecznych podarków. Do podniesienia nastroju wystarczyłaby odrobina alkoholu i ryżu do zrobienia ddeok (tradycyjne ciasteczka ryżowe) - miał stwierdzić informator.

Trudne czasy na Północy

Korea Północna od ponad miesiąca znajduje się w stanie wyjątkowej mobilizacji w związku z dużymi ćwiczeniami wojskowymi w Korei Południowej. Pjongjang uznaje je za przygotowania do wojny i wielokrotnie groził atakiem. Postawienie kraju w stan wyjątkowy miało zaburzyć działanie i tak wycieńczonej gospodarki. Jak twierdzi część specjalistów ds. Korei Północnej, problemem dla Korei Północnej jest oderwanie żołnierzy od zwyczajowej pracy na polach wiosną. Może to spowodować braki żywności po zbiorach za kilka miesięcy. Poprzednie plony były już małe z uwagi na kolejno następujące susze i tajfuny.

Autor: mk//kdj / Źródło: Daily NK, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: