TVN24 | Świat

Manewry wojskowe Rosji na Morzu Śródziemnym osobiście nadzorował minister obrony

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
pp/kg,
mtom
Źródło:
PAP

Rosja przeprowadza manewry na Morzu Śródziemnym, które osobiście nadzoruje minister obrony Siergiej Szojgu. Z kolei na Morzu Barentsa ćwiczenia rozpoczęło ponad 20 okrętów rosyjskiej Floty Północnej.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu udał się we wtorek do Syrii, aby nadzorować rosyjskie ćwiczenia morskie z udziałem 15 okrętów wojennych i 30 samolotów we wschodniej części Morza Śródziemnego - podała agencja informacyjna RIA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"W centrum logistycznym w Tartusie minister odebrał raport dowódcy marynarki wojennej admirała Nikołaja Jewmienowa o realizacji wspólnych ćwiczeń bojowych z siłami powietrzno-kosmicznymi w celu pokonania grup okrętów pozorowanego wroga, a także strzelania do celów morskich i powietrznych z użyciem broni artyleryjskiej i do walki z okrętami podwodnymi" - przekazano w komunikacie ministerstwa.

Jak pisze RIA, admirał Jewmienow poinformował, że w manewrach na Morzu Śródziemnym bierze udział 15 okrętów wojennych flot Pacyfiku, Północnej i Morza Czarnego, w tym krążowniki rakietowe Wariag i Marszałek Ustinow, oraz 30 samolotów rosyjskich sił powietrznych.

Wcześniej agencja TASS przekazała, że rosyjskie wojsko przerzuciło do swoich baz w Syrii bombowce Tu-22M3 i zdolne do przenoszenia pocisków hiperdźwiękowych Kindżał myśliwce MiG-31K.

Rosyjska Flota Północna rozpoczęła manewry na Morzu Barentsa

Tego samego dnia Interfax, powołując się na informacje z dowództwa floty, przekazał, że na Morzu Barentsa ponad 20 okrętów rosyjskiej Floty Północnej rozpoczęło manewry.

Reuters podał, że ćwiczenia na wodach pomiędzy Rosją a Norwegią są częścią większych granicznych manewrów prowadzonych przez Moskwę. Podsycają one podejrzenia dotyczące potencjalnej inwazji Rosji na Ukrainę. Rosja zaprzecza, że ma takie plany.

Obecnie trwają także ćwiczenia rosyjskiej floty na Morzu Czarnym i Azowskim.

W poniedziałek zastępca szefa departamentu operacyjnego Sztabu Generalnego Rosji Stanislaw Gadżimagomedow oświadczył, że Rosja jest gotowa otworzyć ogień do każdego obcego statku bądź okrętu podwodnego, który nielegalnie wpłynie na jej wody terytorialne. Zapewnił też, że kraj ma zdolność, by odeprzeć atak floty USA na Morzu Czarnym i na Bałtyku, niemniej nie ma takiej siły na wodach u wschodniego wybrzeża Rosji.

Autor:pp/kg, mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości