TVN24 | Świat

MAEA: niewykluczone, że reaktor jądrowy w koreańskim Jongbjon wznowił działanie

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Północnokoreański reaktor w ośrodku Jongbjon
Google EarthPółnocnokoreański reaktor w ośrodku Jongbjon

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że reżim Korei Północnej najprawdopodobniej wznowił w ośrodku Jongbjon działanie reaktora jądrowego. Obiekt odprowadza wodę chłodzącą reaktor, co może wskazywać na jego funkcjonowanie.

Według opublikowanego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), działanie reaktora o mocy 5 megawatów zostało wstrzymane pod koniec 2018 roku. Jego ponowne włączenie może oznaczać wznowienie przez władze Korei Północnej prac nad programem nuklearnym, wbrew rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W 2009 roku inspektorzy MAEA, wyspecjalizowanej agendy ONZ, zostali wyproszeni z Korei Północnej i od tego czasu program nuklearny tego kraju jest monitorowany wyłącznie dzięki zdjęciom satelitarnym. W oparciu o te zdjęcia MAEA zarejestrowała, że obiekt w Jongbjon odprowadza wodę chłodząca reaktor, co może wskazywać na jego funkcjonowanie. Komunikat Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przekazały agencje AFP i Reutera.

CZYTAJ TAKŻE: Kim znów strzela. Premier Japonii zwołał nadzwyczajne posiedzenie komitetu ekspertów

Informacje pokrywają się z doniesieniami o tym, że władze Korei Północnej wznowiły również działalność laboratorium radiochemicznego w pobliżu Jongbjon, które ma się zajmować uzyskiwaniem plutonu do celów militarnych. 

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: