Świat

Raport międzynarodowej agencji: Iran nie narusza traktatu nuklearnego

Świat

[object Object]
Iran zaprezentował niedawno nowy pocisk manewrujący o zasięgu 1300 kmTasnim News Agency | tasnimnews.com
wideo 2/5

Iran respektuje limity dotyczące wzbogaconego uranu zawarte w międzynarodowym pakcie nuklearnym - twierdzi Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w swym raporcie kwartalnym, do którego dotarła agencja Reutera. Dzieje się tak - zwraca uwagę MAEA - mimo, że Stany Zjednoczone wycofały się z tego porozumienia oraz nałożyły na Teheran sankcje.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w raporcie potwierdza, że jej eksperci przeprowadzli wymagane inspekcje w Iranie.

MAEA: Iran przestrzega paktu

MAEA podaje, że poziom wzbogacenia uranu, którego rezerwy posiada Iran, jest zgodny z postanowieniami paktu z 2015 roku, choć w roku ubiegłym prezydent Donald Trump wycofał USA z tego porozumienia i nałożył na Teheran sankcje.

Europejscy sygnatariusze tego układu - Francja, Wielka Brytania i Niemcy - nie zaakceptowali stanowiska Waszyngtonu i nie zareagowali na apele administracji Trumpa o odizolowanie Teheranu i o respektowanie embarga na ropę, której eksport jest fundamentem irańskiej gospodarki.

W minionym tygodniu wiceprezydent USA Mike Pence ponownie zabiegał w Europie, między innymi podczas konferencji bliskowschodniej w Warszawie, o ekonomiczną blokadę Iranu.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONFERENCJI W WARSZAWIE>

"Wojna gospodarcza" USA

Teheran wezwał na początku tygodnia Unię Europejską do okazania większego zaangażowania w utrzymanie porozumienia w sprawie programu nuklearnego i nazwał politykę amerykańskich sankcji "wojną gospodarczą".

Umowa, podpisana przez USA, Wielką Brytanię, Francję, Rosję, Chiny, Niemcy i Iran, przewidywała stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Iranu w zamian za ograniczenie przez Teheran programu nuklearnego

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: