TVN24 | Świat

Łotwa przywróci obowiązkową służbę wojskową. "Obecny system obronny wyczerpał swoje możliwości"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

W związku z narastającymi napięciami w stosunkach z Rosją i jej agresją na Ukrainę minister obrony Łotwy Artis Pabriks zapowiedział we wtorek przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej w tym kraju. Jak powiedział, nie ma "żadnych powodów, aby sądzić, że Rosja zmieni swoje postępowanie". Ogłosił też projekt budowy nowej bazy wojskowej.

- Obecny system obronny Łotwy wyczerpał swoje możliwości. Równocześnie nie mamy żadnych powodów, aby sądzić, że Rosja zmieni swoje postępowanie - powiedział szef resortu dziennikarzom.

Łotwa zrezygnowała z obowiązkowej służby po wejściu do NATO

Łotwa zrezygnowała z obowiązkowej służby wojskowej po przystąpieniu do NATO. Od 2007 roku armia tego bałtyckiego kraju składa się z żołnierzy zawodowych i ochotników Gwardii Narodowej, którzy okresowo pełnią służbę w piechocie.

Łotewscy żołnierzeShutterstock

Obecnie łotewskie siły zbrojne liczą zaledwie około 7500 żołnierzy w służbie czynnej i członków Gwardii Narodowej wspieranych przez około 1500 żołnierzy NATO.

Według Pabriksa obowiązek służby wojskowej, który dotyczyć będzie wyłącznie mężczyzn, zostanie przywrócony w 2023 roku. Pabriks ogłosił też projekt budowy bazy wojskowej w pobliżu miasta Jekabpils. Będzie ona - jak podkreślił - bliżej granicy z Rosją niż obecna baza Adazi.

Agencja AFP przytoczyła opinię Gatisa Priede, członka Gwardii Narodowej, który powitał z zadowoleniem zapowiedź Pabriksa. Dodał, że jego zdaniem decyzja przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej powinna zostać podjęta już w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości