"Państwa nieprzyjazne dokonują agresji hybrydowej". Litwini chcą reakcji Unii Europejskiej i NATO

Źródło:
Reuters, PAP
Litwa odgradza się od Białorusi drutem kolczastym
Litwa odgradza się od Białorusi drutem kolczastym
MINISTERSTWO OBRONY LITWY
Litwa odgradza się od Białorusi drutem kolczastymMINISTERSTWO OBRONY LITWY

Unia Europejska powinna rozważyć piątą rundę sankcji wobec Białorusi, ponieważ rząd tego kraju wysyła do Wspólnoty nielegalnych migrantów - oświadczył Gabrielius Landsbergis. Szef litewskiej dyplomacji zamierza poruszyć tę kwestię w czasie poniedziałkowego spotkania z ministrami spraw zagranicznych państw UE. W litewskim Sejmie w poniedziałek zgłoszono projekt rezolucji proponującej uznanie wzrostu nielegalnej migracji z Białorusi na Litwę za agresję hybrydową oraz rozważenie możliwości rozpoczęcia w tej sprawie konsultacji z NATO.

Będę rozmawiać z moimi kolegami, aby Unia Europejska miała wspólną strategię – powiedział w Brukseli Landsbergis.

Minister spraw zagranicznych oświadczył, że Unia musi być stanowcza wobec reżimów, które wykorzystują migrantów jako pewnego rodzaju broń i w ten sposób przeprowadzają hybrydowe ataki. Dlatego - jak zaznaczył - Litwa chce, aby UE przygotowała piąty pakiet sankcyjny wobec Białorusi. - Jesteśmy bardzo wdzięczni krajom, które pomogły Litwie w lepszej kontroli granicy z Białorusią, ale potrzebna jest dalsza pomoc - dodał Landsbergis, podkreślając, że ta kwestia jest dla Litwy najważniejsza podczas poniedziałkowych obrad.

O konieczności wprowadzenia nowych sankcji wobec Białorusi za jej rolę w podsycaniu kryzysu migracyjnego minister mówił także w niedzielnej rozmowie z agencją BNS. - Wykorzystywanie migracji jako broni przeciwko krajom Unii Europejskiej jest jeszcze bardziej cyniczne niż porwanie samolotu Ryanair – oświadczył Landsbergis. Wyraził przekonanie, że "nordyccy i bałtyccy koledzy zgodzą się, iż reżimy, które wykorzystują migrantów jako broń do hybrydowego ataku, muszą otrzymać bolesną odpowiedź ze strony UE".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Nasza polityka generalnie powinna zniechęcać autorytarne reżimy do wykorzystywania ludzi jako narzędzia szantażu politycznego w całej UE. Liczymy więc na poparcie naszych nordyckich i bałtyckich kolegów dla dalszych sankcji wobec białoruskiego reżimu – dodał Landsbergis. Szef dyplomacji nie wskazał jakie konkretnie sankcje zaproponuje Litwa. Powiedział jedynie, że w poniedziałek o tym będzie mowa na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli.

20-krotnie więcej nielegalnych migrantów

W tym roku z Białorusi na Litwę próbowały nielegalnie przedostać co najmniej 1634 osoby, 20-krotnie więcej niż w całym 2020 roku. W ubiegłym roku zatrzymano jedynie 81 migrantów. Wśród zatrzymanych są obywatele Iranu, Syrii, Białorusi, Rosji, Turcji oraz krajów Afryki. Wilno uważa, że jest to forma wojny hybrydowej prowadzonej przez Mińsk.

W piątek na granicy litewsko-białoruskiej rozpoczęto wznoszenie zasiek typu concertina, podjęto też decyzję o rozpoczęciu budowy płotu granicznego. W tym tygodniu, jak zapowiedział szef litewskiego MSW, powstanie też nowy obóz dla 500 imigrantów.

Szybka interwencja Frontexu

Agencja straży granicznej Unii Europejskiej Frontex poinformowała w poniedziałek, że wyśle ​​dodatkowych funkcjonariuszy, samochody patrolowe i ekspertów do przeprowadzania wywiadów z migrantami w celu zebrania informacji na temat siatek przestępczych, zajmujących się przerzucaniem nielegalnych przybyszy przez granicę białoruską na Litwę. - Sytuacja na granicy litewsko-białoruskiej jest nadal niepokojąca. Postanowiłem wysłać szybką interwencję graniczną na Litwę, aby wzmocnić zewnętrzną granicę UE – powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy Frontexu Fabrice Leggeri.

Według Frontexu w pierwszym tygodniu lipca władze Litwy odnotowały ponad 800 nielegalnych przekroczeń granicznych na granicy z Białorusią.

Projekt rezolucji

W litewskim Sejmie w poniedziałek zgłoszono projekt rezolucji proponującej uznanie wzrostu nielegalnej migracji z Białorusi na Litwę za agresję hybrydową oraz rozważenie możliwości rozpoczęcia w tej sprawie konsultacji z NATO. Dokument złożyli parlamentarni liderzy z koalicji rządzącej oraz większości partii opozycyjnych. "W obliczu zagrożenia, demonstrując jedność, Sejm wyrazi swe stanowisko w sprawie uznania agresji hybrydowej" – brzmi fragment komunikatu.

Przewodniczący sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego i obrony, poseł Laurinas Kaszcziunas powiedział, że agresja hybrydowa prowadzona przez reżim Alaksandra Łukaszenki może zostać rozwinięta i wykorzystana do stworzenia nowych zagrożeń w kontekście zbliżających się rosyjskich manewrów wojskowych Zapad. - Dlatego traktujemy to bardzo poważnie i proponujemy wspólnie z rządem działania odstraszające – stwierdził.

W projekcie rezolucji podano, że "państwa nieprzyjazne Litwie dokonują agresji hybrydowej na Republikę Litewską", organizując napływ cudzoziemców z państw trzecich nielegalnie przekraczających granicę litewską, co stanowi zagrożenie dla litewskiego porządku konstytucyjnego i spokoju społecznego.

W związku z tym, parlament proponuje rządowi wykorzystanie litewskich sił zbrojnych do wzmocnienia ochrony granicy państwowej między Litwą i Białorusią oraz zbudowania w jak najkrótszym czasie płotu granicznego.

Granica Litwy z Białorusią Karolis Kavolelis / Shutterstock

Wezwanie do solidarności

W zgłoszonym projekcie rezolucji zaproponowano również, aby organizatorzy nielegalnych przepływów migracyjnych, w tym białoruskie osoby fizyczne i prawne, zostali pociągnięci do odpowiedzialności i objęci sankcjami krajowymi i unijnymi.

Wśród propozycji jest zapis, by cudzoziemcy z państw trzecich, którzy nielegalnie przekroczyli litewską granicę i nie posiadają dokumentów tożsamości (z wyjątkiem kobiet z dziećmi, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych i dzieci poniżej 16. roku życia) byli traktowani jako potencjalni aktywni uczestnicy trwającego ataku hybrydowego. Powinni zatem podlegać innym warunkom przetrzymywania na Litwie.

W przypadku kontynuacji i nasilenia się agresji hybrydowej proponuje się podjęcie konsultacji z państwami członkowskimi NATO, przede wszystkim z USA, w sprawie zagrożenia integralności terytorialnej, niezależności politycznej i bezpieczeństwa państwa.

Sejm zamierza też zwrócić się do państw członkowskich UE, Komisji Europejskiej i innych instytucji, wzywając do solidarności i zapewnienia Litwie niezbędnego wsparcia w zwalczaniu agresji hybrydowej.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: Reuters, PAP