Świat

Ławrow: gwarancje USA dla Korei Północnej powinny być "żelbetonowe"

Świat


Moskwa przyjmie z zadowoleniem stopniową normalizację sytuacji na Półwyspie Koreańskim - zapewnił we wtorek szef MSZ Siergiej Ławrow po spotkaniu w Moskwie z północnokoreańskim ministrem Ri Jong Ho. Ławrow przyjął od niego zaproszenie do Korei Północnej.

Ławrow poinformował, że "dość szczegółowo" omówił na spotkaniu z Ri Jong Ho "sytuację wokół problemu jądrowego Korei Północnej". Strona rosyjska - dodał - "przyjmuje z zadowoleniem stopniową normalizację sytuacji, zaprzestanie wzajemnych gróźb, gotowość do kontaktów pomiędzy obiema Koreami, jak i pomiędzy Koreą Północną i USA".

Ławrow poleci do Pjongjangu?

Rosyjski minister oznajmił przy tym, że gwarancje bezpieczeństwa, które Pjongjang mógłby otrzymać od Waszyngtonu, powinny być "żelbetonowe". Zastrzegł przy tym, że nie należy obecnie "wróżyć na ten temat".

Poinformował ponadto, że przyjął zaproszenie do przybycia z rewizytą do Korei Północnej.

Ri Jong Ho podkreślił na spotkaniu z Ławrowem, że sytuacja polityczna na Półwyspie Koreańskim wymaga lepszej koordynacji i wzmacniania komunikacji pomiędzy Moskwą i Pjongjangiem.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że jego spotkanie z przywódcą Korei Północnej dojdzie do skutku w maju lub na początku czerwca. O takie spotkanie Kim Dzong Un poprosił na początku marca za pośrednictwem dyplomatów z Korei Południowej. Zasugerował w swej ofercie m.in. możliwe "zobowiązanie Korei Północnej do zaprzestania prób balistycznych i testów jądrowych".

Odwilż w relacjach nastąpiła po wizycie delegacji Korei Północnej w trakcie igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w lutym, po kilku miesiącach dużego napięcia związanego z prowadzonymi przez Północ zbrojeniami atomowymi i balistycznymi. W tym czasie Kim Dzong Un i Trump grozili sobie wzajemnie użyciem siły militarnej.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: