TVN24 | Świat

Fauci: to nieprawda, że osoby nieszczepione mogą zrezygnować z maseczek

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Główny doradca medyczny prezydenta USA doktor Anthony Fauci stwierdził, że "ludzie źle interpretują dyrektywy dotyczące noszenia maseczek". - Powiedzieli: jeśli jesteś zaszczepiony, możesz czuć się bezpiecznie, nie zakazisz się ani na zewnątrz, ani w domu. Nie powiedzieli, że osoby nieszczepione mogą zrezygnować z maseczek - wyjaśniał.

Doktor Anthony Fauci wyjaśnił w rozmowie z portalem Axios, że nowe zalecenia federalne były "zapewnieniem dla zaszczepionych, że mogą czuć się bezpiecznie na zewnątrz i w pomieszczeniach zamkniętych".

Zdaniem dyrektora Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) ludzie źle interpretują dyrektywy CDC, zakładając, że jest to zachęta dla wszystkich. Jak dodał, wielu Amerykanów nie czyta wytycznych dokładnie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Powiedzieli: jeśli jesteś zaszczepiony, możesz czuć się bezpiecznie, nie zakazisz się ani na zewnątrz, ani w domu. Nie powiedzieli, że osoby nieszczepione mogą zrezygnować z maseczek - przekonywał Fauci. Zwracał uwagę, że szczepionka nie daje dożywotniej ochrony przed koronawirusem. Jego zdaniem szczepienie trzeba będzie prawdopodobnie powtórzyć po roku.

"Możesz zacząć robić rzeczy, które przestałeś robić z powodu pandemii"

CDC ogłosiły nowe zalecenia w miniony czwartek. "Każdy, kto jest w pełni zaszczepiony, może przebywać wewnątrz i na zewnątrz, brać udział w dużych lub niewielkich wydarzeniach bez noszenia maseczki czy zachowania dystansu społecznego" - ogłosiła szefowa CDC Rochelle Walensky

"Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, możesz zacząć robić rzeczy, które przestałeś robić z powodu pandemii" – dodała. Walensky podkreśliła, że należy z tym poczekać dwa tygodnie od przyjęcia ostatniej dawki, a także nosić maseczki w zatłoczonych przestrzeniach. Zachęcała też, by z zasłaniania twarzy nie rezygnowali ludzie z osłabionym układem odpornościowym.

Amerykanie znoszą wymóg noszenia maseczek

Dzień później CDC zaktualizowały wytyczne. Osoby zaszczepione, u których wystąpiły objawy zakażenia koronawirusem, wezwano, by nosiły maseczki i poddały się badaniu. Jednocześnie CDC zastrzegły, że maseczkę wciąż należy nosić, kiedy jest to wymagane przez federalne, stanowe lub lokalne przepisy, a także przez firmy.

Po wytycznych CDC wiele firm, w tym dużych supermarketów, zaczęło znosić wymóg noszenia maseczek. Wywołało to krytyczne opinie, że nie sposób sprawdzić, kto był już szczepiony, a kto nie. Wskazywano w związku z tym na niebezpieczeństwo ponownego rozprzestrzenienia się COVID-19.

Jak poinformowała stacja ABC, wytyczne federalne zaskoczyły m.in. gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo. Miał on argumentować, że nagła decyzja CDC nie była pomocna w czasie, gdy przekonywanie ludzi do konieczności kontynuowania akcji szczepienia jest kluczowe.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: