Prognozy dla Polski, ozdrowieńcy przekazują osocze, Nowy Jork chce uruchamiać gospodarkę. Podsumowujemy sobotę

Autor:
tmw//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
179 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce
179 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w PolsceTVN24
wideo 2/35
TVN24179 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtonu szacują, jak może rozwijać się epidemia COVID-19 w poszczególnych krajach w nadchodzących miesiącach. Wśród Polaków, którzy pokonali koronawirusa, jest coraz więcej chętnych do pomocy poprzez przekazanie osocza, które może pomóc w walce z chorobą. Władze Nowego Jorku pomimo nadal rosnącej liczby zakażeń zastanawiają się nad stopniowym uruchomieniem gospodarki. Co jeszcze wydarzyło się w sobotę?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>> 

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>> 

Jak przekazało Ministerstwo Zdrowia, w sobotę potwierdzono obecność koronawirusa u 363 osób. Łącznie w Polsce liczba odnotowanych zakażeń wzrosła do 8742. 18 kwietnia poinformowano o śmierci 16 osób. Łącznie zmarły w Polsce 347 osoby. Ozdrowiało 981 pacjentów.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?

1. Prognoza rozwoju epidemii COVID-19. Co naukowcy przewidują dla Polski

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtonu szacują, jak może rozwijać się epidemia COVID-19 w poszczególnych krajach w nadchodzących miesiącach. Regularnie aktualizują model prognostyczny dotyczący liczby ofiar choroby dla wielu krajów świata. Prognozy dotyczą między innymi Polski, Stanów Zjednoczonych oraz Włoch.

2. Wygrali z COVID-19, zostają dawcami osocza

W Polsce przybywa osób, które pokonały koronawirusa. W sumie jest ich 981. Wśród nich jest także wielu, którzy chcą pomóc innym i oddają krew. Osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19, zawiera przeciwciała i może być wsparciem w terapii. Z dotychczasowych badań wynika, że w wielu przypadkach po jego podaniu chorzy szybciej zdrowieli lub objawy u nich łagodniały.

Podlaski "pacjent zero" oddał osocze do walki z koronawirusem
Podlaski "pacjent zero" oddał osocze do walki z koronawirusemTVN24

3. Nowy Jork chce uruchamiać gospodarkę

Władze Nowego Jorku, pomimo utrzymującego się wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, chcą stopniowego uruchamiania gospodarki. Gubernator stanu Andrew Cuomo tłumaczy, że w obecnej sytuacji mieszkańcy nie radzą sobie z obostrzeniami ani w sensie osobistym, ani ekonomicznie.

4. "Możemy się spodziewać, że zakaźność wirusa spadnie w nadchodzących, ciepłych miesiącach"

Liczba dziennych przypadków śmiertelnych raportowanych przez Ministerstwo Zdrowia przestała gwałtownie wzrastać. To jest znak, że epidemia rzeczywiście spowalnia – ocenił w programie "Wstajesz i weekend" TVN24 doktor Rafał Mostowy, epidemiolog i biolog chorób zakaźnych z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mostowy: obecny przyrost jest konsekwencją tego, co działo się przed wprowadzeniem restrykcji
Mostowy: obecny przyrost jest konsekwencją tego, co działo się przed wprowadzeniem restrykcji

5. "Pierwsza fala epidemii została znacząco osłabiona"

W ciągu doby we Francji zmarło 761 osób zakażonych koronawirusem - poinformował tamtejszy resort zdrowia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju wzrosła do 18 681. Urzędnicy oceniają jednak, że dzięki obostrzeniom "pierwsza fala epidemii została znacząco osłabiona przez wszystkich Francuzów".

6. Turcja w obliczu pandemii

Kraj ten wprowadza tylko częściową izolację obywateli, choć notuje bardzo dynamiczny przyrost zakażeń. Zarządza weekendowe godziny policyjne, ale nie nakazała zamknięcia firm. Turcja przyjęła w obliczu pandemii "alternatywną strategię" - oceniają eksperci. W jaki sposób Ankara walczy z koronawirusem?

7. Źródło w rosyjskich służbach: za zbliżenie się do cerkwi będą kary

W okresie rozpoczynających się w tę niedzielę prawosławnych Świąt Wielkanocnych policja w Moskwie będzie uznawać obecność ludzi w pobliżu cerkwi za łamanie wymogu samoizolacji wprowadzonego w związku z pandemią COVID-19 - podała agencja informacyjna TASS, powołując się na anonimowego informatora w służbach. Jak dodał, będzie za to groziła odpowiedzialność karna.

8. Boisz się? Ściągnij "Twój parasol"

Na obrazku pomarańczowo-żółty parasol. W opisie: bądź gotowy na zmianę pogody. Ale kiedy ściągniemy tę aplikację i dwa razy klikniemy na słońce, to zostaniemy przeniesieni do całkiem innych funkcji, skierowanych dla ofiar przemocy domowej.

9. W Hiszpanii chcą wznowić treningi piłkarskie

Hiszpański rząd zamierza zezwolić obywatelom na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Zmniejszenie obostrzeń chcą wykorzystać szefowie LaLigi, którzy będą starali się o pozwolenie na treningi piłkarzy w ich ośrodkach klubowych.

10. Córka Kasi Kowalskiej wraca do zdrowia

Trzy tygodnie temu 23-letnia Aleksandra Julia Yoriadis, córka Kasi Kowalskiej, trafiła do szpitala w Londynie w związku z zakażeniem koronawirusem. W piątek wieczorem piosenkarka poinformowała na Instagramie, że jej córka wraca do zdrowia.

PRZYPOMINAMY: Cały czas można się włączyć do akcji wsparcia tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Można to zrobić, między innymi wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt 1,23 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam": 10 1140 1010 0000 2581 1800 1077 (mBank). Wpłaty można również dokonać na stronie Fundacji TVN lub na Facebooku.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:tmw//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/KIKO HUESCA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości