Tak lockdown zmienia Niemcy. Zobacz zdjęcia "przed" i "po"

Źródło:
PAP

Niemiecki rząd chce zorganizować uroczystość upamiętniającą osoby, które przegrały walkę z COVID-19. Nie ustalono jeszcze, jaką formę ostatecznie przyjmie to wydarzenie - poinformowała w piątek telewizja ARD. Pokazujemy, jak lockdown zmienił krajobraz niemieckich miast.

Rząd Niemiec opowiedział się za zorganizowaniem wydarzenia upamiętniającego osoby, które przegrały walkę z chorobą COVID-19, i osoby dotknięte pandemią.

- To jest ważny problem dla rządu federalnego - powiedział rzecznik kanclerz Angeli Merkel, Steffen Seibert w wypowiedzi dla grupy medialnej Funke. Dodał, że w inicjatywie chodzi o "znak, że zmarłych się nie zapomina, a cierpienie poszkodowanych jest doceniane". Jak poinformował rzecznik, do tej pory rozważano m.in. zorganizowanie centralnego wydarzenia upamiętniającego, ale ze względu na obecną trudną sytuację epidemiczną konkretne planowanie jeszcze się nie rozpoczęło.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Walka z koronawirusem jak "spacer po linie"

Wiceprzewodnicząca partii CDU Julia Kloeckner również opowiedziała się za obchodami dnia pamięci ofiar koronawirusa. - Uważam, że to dobry pomysł - oceniła.

Skomentowała strategię rządu federalnego dotyczącą walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2. Kloeckner nazwała ją "ostrożną". Jej zdaniem jest to "spacer po linie", w którym akceptacja ludzi i mediów odgrywa ważną rolę.

- Gdybyśmy pół roku temu powiedzieli, że zamkniemy sklepy przed Bożym Narodzeniem, to myślę, że zdecydowana większość populacji nie zrozumiałaby tego, podobnie jak dziennikarze - uznała.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Sytuacja jest poważna". Kolejne kraje zaostrzają przepisy na święta >>>

Lockdown w Niemczech

Od środy w Niemczech obowiązuje twardy lockdown, który potrwa do 10 stycznia. Główna zasada tych restrykcji brzmi: jak najmniej kontaktów. Prywatne spotkania powinny być ograniczone do członków dwóch gospodarstw domowych, ale w każdym przypadku do maksymalnie pięciu osób. Nie obejmuje to dzieci do lat 14.

Handel detaliczny nie będzie działał od 16 grudnia do 10 stycznia. Wyjątki dotyczą sklepów, które zaspokajają codzienne potrzeby, a także aptek i banków.

Zamknięte są szkoły oraz firmy usługowe, takie jak salony fryzjerskie, studia kosmetyczne, gabinety masażu, studia tatuażu itp. Nadal możliwe jest prowadzenie zabiegów medycznych, takich jak fizjoterapia, terapia zajęciowa i logoterapia.

Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) poinformował w piątek rano o 33 777 nowych przypadkach koronawirusa w Niemczech, zarejestrowanych podczas ostatniej doby. Na COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 813 pacjentów. Łącznie w kraju odnotowano 1 439 938 infekcji, zmarło 24 938 osób zakażonych.

Autorka/Autor:akr, momo//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: