"Sytuacja jest poważna". Kolejne kraje zaostrzają przepisy na święta

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier: święta to wyjątkowy czas, który wymaga wyjątkowej odpowiedzialności
Premier: święta to wyjątkowy czas, który wymaga wyjątkowej odpowiedzialnościTVN24
wideo 2/5
Premier: święta to wyjątkowy czas, który wymaga wyjątkowej odpowiedzialnościTVN24

Limity osób podczas spotkań świątecznych, ograniczenia w przemieszczaniu, a także zamknięte sklepy. To krajobraz nadchodzących świąt Bożego Narodzenia w Europie. Poniżej piszemy, jak sytuacja wygląda w poszczególnych krajach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Niemcy

Na wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu zdecydował się rząd Niemiec. Handel detaliczny nie będzie działał co najmniej do 10 stycznia. Wyjątki dotyczą sklepów, które zaspokajają codzienne potrzeby. Zgodnie z obostrzeniami prywatne spotkania powinny być ograniczone do członków dwóch gospodarstw domowych, ale w każdym przypadku do maksymalnie pięciu osób. Przepis ten nie obejmuje dzieci do lat 14.

Wyjątek będzie obowiązywał w okresie świątecznym. Od 24 do 26 grudnia członkowie jednego gospodarstwa domowego mogą wtedy spotykać się z czterema innymi osobami. Zgodnie z uchwałą rządu te cztery osoby muszą pochodzić z "najbliższego" kręgu rodzinnego, do którego należy małżonek, partner w związku partnerskim oraz bezpośredni krewni, rodzeństwo i członkowie ich rodzin. Ponadto w spotkaniach mogą uczestniczyć dzieci do 14 lat wszystkich zainteresowanych osób.

- Wydaję mi się, że święta będą naprawdę inne niż są zawsze - powiedziała Anna Goebel, prezes Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Monachium. Jak wyjaśniała, niemiecką tradycją jest spędzanie świąt nie tyle w gronie rodzinnym, ale też spotykanie z przyjaciółmi, ze znajomymi w restauracjach, na różnego rodzaju jarmarkach świątecznych. - Z tym niestety w tym roku musimy się pożegnać - podkreśliła.

Wyjątki w spotkaniach nie będą obowiązywały w czasie Sylwestra i w Nowy Rok. Oznacza to, że w tym czasie obowiązują ogólne ograniczenia kontaktów. Sprzedaż pirotechniki przed wieczorem sylwestrowym jest zabroniona. W Sylwestra i Nowy Rok obowiązuje ogólnokrajowy zakaz gromadzenia się, a także zakaz fajerwerków w często odwiedzanych miejscach.

Ponadto każdy, kto będzie chciał wziąć udział we mszy w Wigilię i Boże Narodzenie będzie musiał wcześniej wpisać się na listę. Obowiązkowe będą maseczki, a zabronione śpiewanie.

Holandia

W poniedziałek premier Holandii Mark Rutte ogłosił drugi ścisły lockdown. Do 19 stycznia otwarte będą jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Zamknięte są również zakłady fryzjerskie, teatry i kina. Obowiązują też ograniczenia w spotkaniach - do dwóch gości dziennie w jednym gospodarstwie domowym. W czasie świąt Bożego Narodzenia limit zostanie podniesiony do trzech gości.

Anna Moszczyńska, Polka mieszkająca w Holandii, powiedziała w TVN24 BiS, że nastroje w społeczeństwie po tej decyzji "są raczej mieszane". - Jest znaczna część społeczeństwa, której oczywiście nie podobają się obostrzenia. Sytuacja jest poważna i mimo to, niektórzy jej tak nie traktują - zauważyła.

W środę poinformowano o 11 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. - Te liczby od początku grudnia mają tendencję wzrostową i co chwila jest rekord. Dzisiaj znowuż jest to rekord. Przypadki śmiertelne również się zwiększają, dlatego słowa premiera, które wygłosił do społeczeństwa, mówiąc, że sytuacja jest naprawdę poważna i my już nie mamy innego wyjścia jak tylko wprowadzić twardy lockdown i różnego rodzaju obostrzenia, potwierdzają to - tłumaczyła.

Anna Moszczyńska była dopytywana, czy Holendrzy będą mogli przemieszczać się po kraju w okresie świąt. - To pytanie, na które bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ teoretycznie podróże, w szczególności środkami transportu zbiorowego są dozwolone (...), kiedy naprawdę trzeba, czy to jechać do pracy, czy do chorego i tak dalej. Natomiast z drugiej strony nikt tego nie weryfikuje. Dzisiaj nikt nie zatrzymuje samochodów na drodze, ani nie przepytuje ludzie w pociągach, gdzie się wybieracie i nie spodziewam się żeby coś takiego wystąpiło w święta - oceniła Polka mieszkająca w Holandii.

Jednocześnie Anna Moszczyńska przyznała, że widać lockdown na ulicach. - Ulice są puste (...). Jeszcze w weekend byłam w centrum miasta, gdzie było bardzo dużo ludzi, wszystkie sklepy były otwarte, oczywiście były limity, ile osób może wejść do sklepu, natomiast dzisiaj sytuacja jest nieporównywalna i jest to znowu wyludnione miasto, wyludnione miejsca.

tvn24.pl

Czechy

Od najbliższego piątku wejdą w życie zmiany w obostrzeniach na terytorium Czech. Od godziny 23.00 do 5.00 poza nielicznymi wyjątkami będzie obowiązywać zakaz przemieszczania się, tak zwana godzina policyjna. W tym czasie możliwe będą jedynie podróże do pracy, w pilnych sprawach rodzinnych oraz do lekarzy.

Zarządzenie zakłada również ograniczenie do niezbędnego minimum wychodzenia z domów w ciągu dnia i nieprzebywanie w miejscach publicznych.

Kurorty narciarskie zostaną otwarte, ale infrastruktura hotelowa i restauracje pozostaną nadal zamknięte. Hotele mogą kwaterować jedynie klientów w ramach podróży służbowych, zaś restauracje - oferować jedzenie na wynos.

Ponadto od piątku zostaną otwarte wszystkie sklepy, niezależnie od ich wielkości. Będzie obowiązywał w nich limit przebywania jednego klienta na 15 metrów kwadratowych.

Słowacja

Na zaostrzenie ograniczeń zdecydowała się również Słowacja. Od 19 grudnia ma obowiązywać zasada, że członkowie jednego gospodarstwa domowego będą mogli spotkać się tylko z członkami drugiego gospodarstwa. Nowe rozwiązanie ma dotyczyć także całego okresu świątecznego.

Ponadto od najbliższej soboty będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domów. Oprócz wyjść do pracy, do lekarza lub po niezbędne zakupy wyjątkiem będzie jednak także wyjście do świątyni, ale służby higieniczno-sanitarne mają jeszcze ustalić szczegóły związane z udziałem wiernych w nabożeństwach.

Działać będą mogły tylko sklepy sprzedające najbardziej potrzebne towary spożywcze, drogerie i apteki.

Słowacja wprowadza nowe ograniczenia. Relacja Pawła Szota
Słowacja wprowadza nowe ograniczenia. Relacja Pawła Szota TVN24

Litwa

Na Litwie od środy do 31 stycznia mają być czynne tylko sklepy spożywcze, apteki i sklepy z artykułami medycznymi. Do 3 stycznia ograniczona będzie możliwość wychodzenia z domu, a poza teren rejonu zamieszkania można będzie wyjechać tylko do pracy, na pogrzeb i w celach medycznych. Ponadto za wyjątkiem nagłych przypadków spotykać się można będzie tylko z osobami z jednego gospodarstwa domowego.

Wielka Brytania

W okresie od 23 do 27 grudnia będą zniesione zakazy przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi częściami kraju bądź obszarami o różnym poziomie restrykcji. Trzy gospodarstwa domowe mogą stworzyć "bańkę", w ramach której można się spotykać w domach, iść razem do kościoła lub spędzać czas na otwartej przestrzeni.

Jednocześnie brytyjski premier Boris Johnson zalecił, aby ludzie zmniejszyli do najniższego możliwego poziomu liczbę osób, z którymi będą mieć kontakt w ciągu pięciu dni poprzedzających świąteczne poluzowanie restrykcji. Dodatkowo, aby w miarę możliwości unikać podróżowania z obszarów o wysokiej liczbie zachorowań do obszarów o niskiej liczbie, aby unikać noclegów poza domem, a także, aby rozważyć przełożenie spotkania ze starszymi krewnymi do czasu, aż zostaną zaszczepieni. Johnson zaapelował też, aby nie uczestniczyć w poświątecznych wyprzedażach ani nie zbierać się w dużych grupach na przywitanie Nowego Roku.

Rząd Walii, gdzie sytuacja jest obecnie najtrudniejsza, ogłosił, że zalecane jest, aby świąteczne "bańki" tworzyły tylko dwa gospodarstwa domowe. Natomiast szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon powiedziała, że "silnie rekomenduje", by ludzie, jeśli mogą, spędzili Boże Narodzenie "we własnym domu z członkami własnego gospodarstwa domowego". W obu przypadkach są to jednak zalecenia, a nie prawnie wiążące nakazy.

Dania

"Faktyczne zamknięcie kraju" w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem ogłosiła w środę również premier Danii Mette Frederiksen. Zaleca się ograniczenie spotkań z rodziną do 10 osób. Takie samo ograniczenie obowiązuje także w przypadku zgromadzeń publicznych.

Zdaniem Romana Śmigielskiego, honorowego przewodniczącego Federacji Polonii w Danii, nie ma żadnego zagrożenia dla hygge. - Ponieważ hygge to jest przyjemne spędzanie czasu w gronie rodzinnym. Mamy zalecenie, żeby na Boże Narodzenie nie było w prywatnych domach więcej niż 10 osób, a do hygge aż tylu osób nie potrzeba - wyjaśniał.

Jak wskazał, Duńczycy mogą przemieszczać się po kraju. - Tradycje są takie, że połowa Duńczyków, którzy mieszkają na wschodzie jeździło na zachód do rodzin, a druga połowa z Jutlandii na Zelandię. Myślę, że to bardzo się ograniczy nie z powodu jakichkolwiek zakazów, ale z powodów praktycznych. W autobusach, pociągach, obowiązują duże odległości, maseczki i ludzie po prostu sami nie będą chcieli się narażać.

Śmigielski dodał, że w kraju odwołano wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe. - Wszystko, gdzie się gromadzi więcej niż 10 osób, jest odwołane - tłumaczył gość TVN24 BiS.

Ukraina

Ukraiński rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w kraju lockdownu w dniach 8-24 stycznia. Według władz nie ma potrzeby wprowadzania lockdownu w grudniu, gdyż obserwowany jest pewien spadek liczby zachorowań. Ponadto należy pamiętać, że prawosławni i grekokatolicy obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia.

Od 8 stycznia lokale gastronomiczne nie będą przyjmowały klientów. W dalszym ciągu możliwa będzie dostawa zamówień oraz zamówienia na wynos.

Niedostępna będzie także większość sklepów, za wyjątkiem tych, które prowadzą handel m.in. wyłącznie produktami spożywczymi, lekarstwami, środkami higieny oraz paliwami. Ponadto działalność lokali usługowych będzie dozwolona tylko w branżach: usługi finansowe, usługi pocztowe, usługi medyczne, weterynaryjne oraz naprawa środków transportu. Salony fryzjerskie i salony urody będą przyjmowały klientów wyłącznie na zapisy.

Zabroniona będzie organizacja imprez masowych.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Ustalenie zasad zwrotu niewykorzystanych środków, uproszczenie umów z operatorami telekomunikacyjnymi, łatwiejsze porównanie ofert oraz większa ochrona przed nieuczciwymi sprzedawcami. Takie zmiany wprowadza nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej, które wchodzi w życie w niedzielę.

Duże zmiany dla klientów. Nowe przepisy

Duże zmiany dla klientów. Nowe przepisy

Źródło:
tvn24.pl

Wigilia nie jest traktowana ani przez pracodawców, ani przez pracowników jak zwykły dzień roboczy - stwierdziła Katarzyna Ueberhan (Lewica) podczas debaty w Sejmie nad projektem ustanawiającym 24 grudnia dniem wolnym. Zdaniem Ryszarda Petru (Polska 2050) propozycja jest wrzutką poselską "bez analizy kosztów dla gospodarki".

Dodatkowy dzień wolny od pracy. "Powinniśmy zmienić prawo, żeby nie tworzyć fikcji"

Dodatkowy dzień wolny od pracy. "Powinniśmy zmienić prawo, żeby nie tworzyć fikcji"

Źródło:
PAP

Lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, magazynierzy, murarze czy spawacze - to tylko niektóre z listy zawodów deficytowych według prognozy na 2025 rok. Niedobory mają dotyczyć 23 zawodów - o sześć mniej niż w ubiegłym roku.

Nowa lista zawodów deficytowych w Polsce

Nowa lista zawodów deficytowych w Polsce

Źródło:
PAP

ING Bank Śląski, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pocztowy - te instytucje zapowiedziały utrudnienia w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się kłopoty z aplikacją, płatnościami czy korzystaniem z kart.

"Ograniczenia w korzystaniu z kart". Ostrzeżenia banków

"Ograniczenia w korzystaniu z kart". Ostrzeżenia banków

Źródło:
tvn24.pl

Oczekujemy zwołania w listopadzie spotkania pomiędzy przedstawicielami rządu a samorządami w celu ograniczenia negatywnych skutków dotyczących transformacji energetycznej - zaapelowało dziewięcioro samorządowców w liście skierowanym do premiera Donalda Tuska i ministrów. W piśmie napisano, że zbyt szybkie odchodzenie od energetyki węglowej grozi utratą tysięcy miejsc pracy i zapaścią finansową gmin.

Apel do premiera. Chodzi o tysiące miejsc pracy

Apel do premiera. Chodzi o tysiące miejsc pracy

Źródło:
tvn24.pl
Nowy prezes giganta. Jest zielone światło

Nowy prezes giganta. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie powinno być wprowadzone od przyszłego roku - twierdzi ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zdaniem szefowej resortu rodziny nie należy zaskakiwać pracowników i pracodawców tak dużymi zmianami w krótkim czasie.

"Duża zmiana" w sprawie pensji. "Nie należy zaskakiwać ani pracowników, ani pracodawców"

"Duża zmiana" w sprawie pensji. "Nie należy zaskakiwać ani pracowników, ani pracodawców"

Źródło:
PAP

Inflacja po odmrożeniu cen energii wzrośnie w 2025 roku do 5,6 procent – prognozuje NBP w "Raporcie o inflacji". Z kolei przy utrzymaniu zamrożenia cen energii inflacja w 2025 roku wyniesie 4,3 procent.

Raport o inflacji. Nowa prognoza NBP

Raport o inflacji. Nowa prognoza NBP

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może zacząć dyskusję o obniżkach stóp procentowych w marcu 2025 roku - powiedział agencji Bloomberg członek RPP Ludwik Kotecki.

Kiedy obniżki stóp procentowych? Członek RPP komentuje

Kiedy obniżki stóp procentowych? Członek RPP komentuje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że klauzule, w oparciu o które Vectra dokonywała zmian wysokości opłat, były niedozwolone - przekazał UOKiK w komunikacie. Nałożył za to na spółkę karę finansową w wysokości ponad 68 miliona złotych, a także nakazał zwrot klientom sumy zapłaconych podwyżek abonamentu. "Nie zgadzamy się z decyzją prezesa UOKiK i złożymy od niej odwołanie" - zapowiada w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl Vectra.

Duży operator ma zwrócić pieniądze klientom. Decyzja urzędu

Duży operator ma zwrócić pieniądze klientom. Decyzja urzędu

Źródło:
PAP

To nie jest zdarzenie niemożliwe, bo się zdarzyło. Jednak te 11 osób trafiło szóstki w Lotto tego samego dnia. Tym rządzą podstawowe prawa rachunku prawdopodobieństwa, a głównie tak zwany rozkład Poissona - powiedział w rozmowie z TVN24 profesor Andrzej Sokołowski, ekonomista, statystyk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Wysyp szóstek w Lotto. "To nie jest zdarzenie niemożliwe"

Wysyp szóstek w Lotto. "To nie jest zdarzenie niemożliwe"

Źródło:
tvn24.pl

Roczne emisje dwutlenku węgla z prywatnych lotów wzrosły o 46 procent między 2019 a 2023 rokiem. Tak wynika z analizy opublikowanej w czasopiśmie naukowym "Communications Earth & Environment", wydawanym przez Nature. Rekordziści wytworzyli 2400 ton CO2 na osobę w zeszłym roku.

Niemal 500 razy więcej niż przeciętna osoba. Zatrważające obliczenia Szwedów

Niemal 500 razy więcej niż przeciętna osoba. Zatrważające obliczenia Szwedów

Źródło:
PAP

W ciągu doby od wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA majątki dziesiątki najbogatszych ludzi globu zwiększyły się łącznie o 64 miliardy dolarów - poinformowała stacja informacyjna CNN. Najbardziej - o 25,5 miliarda dolarów - wzbogacił się Elon Musk.

Imponujący wzrost majątku w ciągu jednej doby

Imponujący wzrost majątku w ciągu jednej doby

Źródło:
PAP

W marcu, po kolejnej projekcji inflacji, w Radzie Polityki Pieniężnej może rozpocząć się dyskusja o obniżkach stóp procentowych. Może pojawić się taki wniosek - ocenił podczas czwartkowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto aż 11 graczy trafiło szóstki. Żaden z nich nie został tym samym milionerem. Po odliczeniu podatku każdy dostanie niespełna 200 tysięcy złotych. Aż 270 osób trafiło też piątki. To kilka razy więcej niż zwykle. W kolejnym losowaniu do wygrania będą dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 7 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita. Padło aż 11 szóstek

Kumulacja w Lotto rozbita. Padło aż 11 szóstek

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Żaden miliarder nie zrobił więcej, by wesprzeć kandydaturę byłego prezydenta Donalda Trumpa niż Elon Musk - pisze CNN. Choć mogłoby się wydawać, że polityczna inwestycja najbogatszego człowieka świata już zaczęła zwracać się z nawiązką, to dla Muska nowa kadencja Trumpa może oznaczać też wyzwania.

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

Źródło:
CNN

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blisko 30 związków z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zwróciło się do premiera Donalda Tuska. Związkowcy apelują o powstanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Ich zdaniem pozwoli to uniknąć katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej.

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Źródło:
PAP

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mimo osłabienia popytu ceny mieszkań nie spadają. W największych miastach na rynku pierwotnym jest coraz mniej lokali w cenach poniżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy - wynika z danych za trzeci kwartał 2024 roku.

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

Źródło:
PAP

Australijski rząd planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia - informuje BBC. Premier Anthony Albanese poinformował, że projekt przepisów pojawi się w parlamencie w przyszłym tygodniu, a ich celem jest złagodzenie negatywnego wpływu, jaki media społecznościowe mają na australijskie dzieci.

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Źródło:
BBC