Niemcy zaczynają odmrażać gospodarkę. Merkel: pierwsza faza walki za nami

Autor:
ft
Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała w środę, że w związku ze spadkiem liczby nowych dobowych przypadków zakażeń koronawirusem, rząd federalny i premierzy krajów związkowych zdecydowali o stopniowym znoszeniu części obostrzeń.

Politycy zgodzili się między innymi na stopniowe otwarcie przedszkoli i szkół, wszystkich sklepów, w tym także wielkopowierzchniowych, lokali gastronomicznych oraz hoteli. O konkretnych terminach otwarcia zadecydować mają kraje związkowe. Część władz landów już zapowiedziała wznowienie zajęć szkolnych i otwarcie sklepów od poniedziałku 11 maja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNCIE NA TVN24 GO >>> W drugiej połowie maja wznowione zostaną rozgrywki pierwszej i drugiej piłkarskiej Bundesligi - przekazała Merkel. Ponownie dozwolone będą również treningi sportowe, które odbywają się na świeżym powietrzu.

- Pierwsza faza walki z pandemią na nami – powiedziała kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej po spotkaniu z liderami wszystkich 16 landów. Dodała, że od 20 kwietnia, kiedy w ramach pierwszej fazy znoszenia obostrzeń władze pozwoliły wznowić działalność małym sklepom, sytuacja zmierza w dobrym kierunku. Udało się spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa oraz uchronić system opieki zdrowotnej przed przeciążeniem – podkreśliła. Za "bardzo pomyślne" uznała utrzymywanie się od dłuższego czasu trzycyfrowej liczby nowych infekcji na dobę w skali kraju.

Utrzymanie dystansu, zasłanianie nosa i ust

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że przy otwieraniu kraju muszą być zachowane podstawowe zasady unikania infekcji: utrzymanie odstępu co najmniej 1,5 metra, ograniczenie liczby osób przebywających w jednym miejscu, zasłanianie nosa i ust maseczką lub szalem i zapewnienie szczególnych norm higienicznych.

Władze zdecydowały też, że członkowie dwóch gospodarstw domowych, np. dwie rodziny lub dwie pary, będą mogły się spotykać. Dotychczas poza mieszkaniem Niemcy musieli poruszać się w parach, w grupie rodziny lub osób zamieszkujących jedno gospodarstwo domowe. W tej poszerzonej formule ograniczenia kontaktów obowiązywać będą przynajmniej do 5 czerwca.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Jeśli w ciągu doby na terenie konkretnego powiatu zostanie zidentyfikowanych ponad 50 nowych infekcji SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców, to lokalne władze będą zobowiązane do ponownego wprowadzenia stosownych obostrzeń - zadecydowali wspólnie kanclerz i premierzy landów. Politycy podtrzymali także zakaz organizowania imprez masowych do 31 sierpnia.

Premier Bawarii Markus Soeder, który towarzyszył Merkel podczas konferencji prasowej, nazwał ten mechanizm "hamulcem bezpieczeństwa". Do momentu uzyskania szczepionki przeciwko COVID-19 należy liczyć się z możliwością pogorszenia się sytuacji - dodał.

Koronawirus w Niemczech

Od początku pandemii koronawirusa w Niemczech potwierdzono u 167 tysięcy ludzi. Zmarło blisko 7 tysięcy zakażonych osób. W Niemczech odnotowano także jedną z większych liczb osób wyzdrowiałych, bo ponad 137 tysięcy. 

Autor:ft

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości