Kolejny dzień protestów w Ottawie. Apele władz Kanady i USA

Źródło:
PAP

USA zwróciły się do rządu Kanady o użycie możliwości prawnych do zakończenia protestów i odblokowania granicy okupowanej przez protestujących. W Ottawie kolejny dzień trwają protesty przeciwników obowiązku szczepień i obostrzeń epidemicznych. W czwartek zablokowano dojazd na lotnisko.

W czwartek administracja prezydenta USA Joe Bidena zwróciła się do premiera Kanady Justina Trudeau o użycie uprawnień rządu federalnego do zakończenia blokad na granicy. Sekretarz Homeland Security Alejandro Mayorkas i sekretarz transportu Pete Buttigieg rozmawiali ze swoimi kanadyjskimi odpowiednikami, zwracając się o doprowadzenie do zakończenia protestów. Według publicznego nadawcy CBC, Stany Zjednoczone zaoferowały Kanadzie pomoc. Jak informowała AP, w USA władze przygotowują się na ewentualność pojawienia się podobnych protestów jak w Kanadzie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Kanadyjska stołeczna policja przekazała na Twitterze, że trwają "skoordynowane działania, których celem jest zablokowanie linii alarmowej 911 oraz linii policyjnych przeznaczonych do kontaktów w zwykłych sprawach". Zapowiedziano ściganie osób, które świadomie utrudniają reakcję na sytuacje alarmowe, nie wskazano jednocześnie winnych tych działań.

Również w czwartek został zhakowany wykorzystywany przez radnych Ottawy kanał na YouTube. Podczas posiedzenia rady miasta, jak relacjonowała publiczna telewizja CBC, pojawił się niezwiązany z sesją komunikat. Władze miejskie prowadzą obecnie dochodzenie.

Blokada dojazdu do lotniska w Ottawie

W Ottawie około godziny 10 rano czasu lokalnego policja poinformowała o blokadzie dojazdu do lotniska międzynarodowego. Jak podawały media, grupa 60–70 samochodów utrudniała dojazd. Ostatecznie część kierowców zdecydowała się odjechać.

Policja w Ottawie ponowiła w czwartek swój wcześniejszy komunikat, w którym zwróciła się do protestujących w stolicy kierowców ciężarówek i ich sympatyków z przypomnieniem, że stwarzanie przeszkód w przemieszczaniu się i korzystaniu z własności jest naruszeniem prawa.

Dodano, że za takie zachowanie uczestnicy protestów mogą zostać zatrzymani, ich ciężarówki skonfiskowane, a kierowcy po skazującym wyroku sądu mogą być niewpuszczani do USA.

Protesty przeciw obowiązkowi szczepień

To właśnie w Ottawie, dwa tygodnie temu, rozpoczęły się protesty i blokady nazywane Konwojem Wolności. Do protestów doszło też w ostatni weekend m.in. w Toronto, mieście Quebec i Vancouver.

Uczestnicy protestują przeciw obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19 dla kierowców zawodowych przekraczających granicę z USA oraz innym obostrzeniom związanym z epidemią zarządzonym przez władze. Według danych firm sektora transportowego ok. 90 proc. kanadyjskich kierowców zawodowych jest zaszczepionych.

W czwartek protestujący zablokowali trzecie przejście graniczne między Kanadą a USA - Emerson w prowincji Manitoba. Wcześniej zablokowano most między Windsor w Ontario a amerykańskim Detroit i Coutts w Albercie. Na przejściu w Emerson pojawiły się ciężarówki i sprzęt rolniczy, blokując wszystkie pasy autostrady.

Kanadyjskie media zaczęły w ostatnich dniach opisywać związki organizatorów Konwoju Wolności z między innymi skrajnie prawicowymi ugrupowaniami. Publiczny nadawca CBC relacjonował w czwartek wyniki swojego dochodzenia dotyczącego udziału byłych wojskowych i policjantów, także pracownika wywiadu, w organizacji i logistyce protestów - padły konkretne nazwiska.

Liderka opozycji apeluje o zakończenie protestów

- Nadszedł dla was czas, byście zlikwidowali blokady. Chcecie, by gospodarka się otworzyła, ale ona cierpi - mówiła w czwartek rano w kanadyjskim parlamencie tymczasowa liderka opozycyjnej Konserwatywnej Partii Kanady (CPC) Candince Bergen.

Jak przypomina stacja CTV, jeszcze kilka dni temu Bergen pisała do posłów swojej partii, żeby "nie zwracali się do kierowców, aby pojechali do domu" oraz że trzeba "przekształcić protest" w problem premiera Justina Trudeau.

Rządzący liberałowie oraz opozycyjna lewicowa NDP potępiły już wiele dni temu blokady i agresywne działania protestujących. W środę premier Trudeau i ministrowie jego rządu wielokrotnie wskazywali na problemy gospodarcze, do których doprowadzili protestujący, blokując przejścia graniczne.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP