Twitter usunął wpisy dotyczące sytuacji w Indiach. Na zlecenie rządu

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Twitter ujawnił w bazie danych Lumen, śledzącej globalne zamówienia rządowe dotyczące treści online, że władze indyjskie wydały pilny nakaz cenzurowania postów na temat sytuacji epidemicznej. Chodzi o wpisy krytyczne wobec walki rządu z koronawirusem.

Indie notują kilkaset tysięcy przypadków nowych zakażeń koronawirusem dziennie. W szpitalach brakuje tlenu i łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Twitter ujawnił w bazie danych Lumen, śledzącej globalne zamówienia rządowe dotyczące treści online, że władze indyjskie wydały pilny nakaz cenzurowania postów na temat sytuacji epidemicznej. Rzecznik Twittera potwierdził zaś, że zablokowano niektóre treści w taki sposób, żeby nie były widoczne dla indyjskich użytkowników platformy.

BBC podaje, że chociaż Twitter nie określił, które treści zostały usunięte, to udało się ustalić, iż chodzi między innymi o tweety ministra z Bengalu Zachodniego, który uznał, że premier Indii Narendra Modi jest odpowiedzialny za wysoką liczbę ofiar śmiertelnych, oraz o wpis filmowca krytykującego szefa rządu za organizowanie wieców w trakcie pandemii.

"Nie możemy pozwolić, aby fałszywe wiadomości szkodziły narodowi"

Twitter poinformował, że dokonał przeglądu treści po otrzymaniu "ważnego wniosku prawnego" wystawionego na podstawie indyjskiej ustawy o technologii informacyjnej z 2000 roku. Stanowi ona, że można zablokować dostęp do informacji, jeśli godzą one w "suwerenność i integralność Indii" - podał brytyjski dziennik "The Guardian".

Rzecznik rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej Gopal Agarwal powiedział BBC, że władze walczą z treściami "wprowadzającymi w błąd" oraz "wywołującymi panikę". - Nie możemy pozwolić, aby fałszywe wiadomości szkodziły narodowi - dodał rzecznik.

Na początku roku władze Indii utrzymywały, że w kraju pokonano koronawirusa. W połowie lutego liczba dziennych zakażeń wynosiła około 11 tysięcy przypadków. W związku z tym rozluźniano restrykcje sanitarne, ponadto rząd zezwolił na masowe zgromadzenia w hinduistyczne święto Kumbhamela.

Od początku pandemii odnotowano w Indiach około 17,64 miliona przypadków zakażeń koronawirusem oraz 197 894 zgony w związku z COVID-19.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości