"Jesteśmy zaalarmowani sytuacją epidemiczną w Indiach. Jesteśmy gotowi do pomocy"

Autor:
lukl//now
Źródło:
PAP

Niemcy, USA, Wielka Brytania i Francja - te kraje zapowiedziały w niedzielę gotowość do udzielenia szybkiej pomocy Indiom. Kraj ten mierzy się ze sporym kryzysem zdrowotnym wywołanym przez nową falę zakażeń koronawirusem. "UE gromadzi środki, by szybko odpowiedzieć na prośbę Indii o pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności" - poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"Jesteśmy zaalarmowani sytuacją epidemiczną w Indiach. Jesteśmy gotowi do pomocy. UE gromadzi środki, by szybko odpowiedzieć na prośbę Indii o pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności. W pełni solidaryzujemy się z narodem indyjskim!" - napisała na Twitterze von der Leyen.

Solidarni

Wcześniej komisarz Unii Europejskiej do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz przekazał, że koordynuje działania państw członkowskich, które zgodziły się wysłać do Indii tlen i leki, których brakuje w wielu szpitalach w kraju.

Wysłanie pomocy zapowiedziała też kanclerz Niemiec Angela Merkel za pośrednictwem swojego rzecznika.

"Walka z pandemią jest walką nas wszystkich. Niemcy są solidarne z Indiami i pilnie przygotowują misję pomocy" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze przez rzecznika Merkel Steffena Seiberta. Nie podano szczegółów na temat planowanego wsparcia.

Swoją pomoc dla Indii ogłosiły także inne państwa. Francja zapowiedziała wysłanie "w najbliższych dniach" koncentratorów tlenu, zaś Wielka Brytania - ponad 600 sztuk sprzętu medycznego, w tym respiratorów i koncentratorów. Pierwsze dostawy mają dotrzeć do Indii we wtorek.

Biały Dom zapowiedział zaś udostępnienie Indiom składników do produkcji szczepionek, leków i sprzętu ochronnych. Jak napisano w wydanym przez Biały Dom oświadczeniu, Stany Zjednoczone mają "natychmiast" udostępnić Indiom składniki potrzebne do wyrobu szczepionki Covishield, czyli produkowanego w Indiach preparatu firmy AstraZeneca przeciw COVID-19. Ponadto Indie mają otrzymać również leki, szybkie testy, respiratory oraz sprzęt ochrony osobistej. Zwolnienia obowiązujących restrykcji na eksport składników szczepionek od kilku dni domagali się specjaliści i komentatorzy w USA.

Brakuje tlenu

W wyniku wysokich liczb zakażeń w Indiach tamtejsza służba zdrowia mierzy się z potężnym kryzysem - w szpitalach brakuje miejsc, leków, a przede wszystkim tlenu. W ciągu ostatniej doby stwierdzono najwyższą liczbę nowych infekcji koronawirusem i zgonów w związku z COVID-19 - odpowiednio 349 691 i 2767 - jednak coraz więcej jest dowodów na to, że oficjalne liczby nie oddają pełnej skali kryzysu.

Autor:lukl//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości