Skierowani na kwarantannę uciekli z ośrodków dla imigrantów. Regiony składają skargi do rządu Hiszpanii

TVN24 | Świat

Autor:
asty/b
Źródło:
PAP

Ponad 200 osób, które po przybyciu do Hiszpanii z Afryki Północnej zostało objętych 14-dniową kwarantanną, uciekło w sierpniu z ośrodków dla imigrantów – poinformował dziennik "ABC". Regiony, do których dociera najwięcej nielegalnych imigrantów, złożyły już protesty do rządu Hiszpanii.

Z szacunków władz wspólnoty autonomicznej Murcji, na które w piątek powoływał się dziennik "ABC", wynika, że spośród około 180 imigrantów, głównie Algierczyków, którzy po potwierdzeniu infekcji koronawirusem zbiegło w sierpniu z miejsc odbywania kwarantanny, policji udało się odnaleźć już prawie 120.

Liczące kilkadziesiąt osób grupy innych nielegalnych imigrantów zbiegły w ostatnich dniach także z ośrodków w Andaluzji i na Wyspach Kanaryjskich, w których mieli odbywać izolację społeczną po zachorowaniu na COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Według dziennika "ABC" rządy regionów Murcji, Andaluzji oraz Wysp Kanaryjskich, gdzie dociera najwięcej nielegalnych imigrantów, złożyły już protesty do rządu Hiszpanii, zarzucając mu, że ten bezprawnie zobowiązuje władze wspólnot autonomicznych do obejmowania kwarantanną imigrantów. "To zadanie należy tymczasem wyłącznie do kompetencji rządu Hiszpanii (…). Niestety, ministerstwo zdrowia nie wie nawet, gdzie oraz ilu imigrantów powinno odbywać kwarantannę" - napisała gazeta.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Od kilku tygodni w Hiszpanii przybywa manifestacji lokalnych społeczności przeciwko obcokrajowcom, którzy są ich zdaniem potencjalnymi nosicielami koronawirusa. Jeden z największych protestów odbył się na początku sierpnia w Tunte, na Gran Canarii, na Wyspach Kanaryjskich. Kilkuset mieszkańców postawiło barykady na drodze prowadzącej do budynku byłej szkoły, w której kwarantannę miało odbyć 80 Afrykańczyków. Drogę udało się dopiero udrożnić po wysłaniu na miejsce wiecu oddziałów policji, które siłą usunęły manifestantów.

Autor:asty/b

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: