Korea Południowa drugim największym ogniskiem koronawirusa, Amerykanie myślą o ograniczeniu ćwiczeń

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom\kwoj
Źródło:
PAP, Reuters

Korea Południowa poinformowała o 60 nowych przypadkach koronawirusa, co zwiększyło ich łączną liczbę do 893. Osiem osób do tej pory zmarło. Podczas wizyty ministra obrony Korei Południowej Dzing Kiong Du w Pentagonie amerykański sekretarz obrony Mark Esper przekazał, że koronawirus może zmusić Koreę i USA do ograniczenia wspólnych ćwiczeń wojskowych.

Dzing Kiong Du poinformował, że zakażenie koronawirusem wykryto u 13 południowokoreańskich żołnierzy. - Uważamy sytuację za poważną - powiedział minister i dodał, że zawiesił urlopy oraz przepustki wojskowych, a także ograniczył możliwości ich podróży po kraju.

W poniedziałek amerykańscy wojskowi przekazali, że 61-letnia kobieta w Korei Południowej, która miała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, odwiedziła niedawno bazę wojskową w południowo-wschodnim mieście Daegu. Kobieta, która jest wdową po amerykańskim żołnierzu, odwiedziła sklep na terenie bazy Camp Walker 12 i 15 lutego. Jest to pierwsza infekcja powiązana z amerykańskimi siłami wojskowymi w Korei, które liczą blisko 30 tysięcy żołnierzy na półwyspie.

Amerykańscy generałowie w Korei przekazali, że podnoszą poziom ryzyka do "wysokiego" w całym kraju. Wezwali wojskowych do ograniczenia podróży i "zachowania szczególnej ostrożności podczas podróży poza terenem bazy".

Mark Esper powiedział, że czołowi amerykańscy i południowokoreańscy generałowie na półwyspie zastanawiają się nad ograniczeniem wspólnych ćwiczeń wojskowych, ale podkreślił, że obie armie pozostaną w pogotowiu w obliczu ciągłych obaw związanych z północnokoreańskim programem broni jądrowej. - Jestem pewien, że pozostaniemy w pełnej gotowości do radzenia sobie z wszelkimi zagrożeniami, z którymi będziemy musieli się wspólnie mierzyć - powiedział Esper na wspólnej konferencji prasowej.

Liczba nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła w poniedziałek o 508 przypadków, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tego dnia o 71 - poinformowała we wtorek Narodowa Komisja Zdrowia. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła tym samym w Chinach do 77658, a liczba ofiar śmiertelnych do 2663.

Z 893 zakażonymi Korea Południowa jest obecnie drugim, po Chinach kontynentalnych, ośrodkiem epidemii.

Według danych z 25 lutego na całym świecie zanotowano ponad 80 tysięcy zakażeń oraz 2699 przypadków śmiertelnych.

Jak się chronić przed koronawirusem?

pp\mtom\kwoj

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Tagi:
Raporty: