TVN24 | Świat

Strzykawka w powietrzu, żeby zwrócić uwagę na szczepienia

TVN24 | Świat

Autor:
akw/dap
Źródło:
tvn24.pl, Reuters

Niemiecki pilot Samy Kramer pokonał w powietrzu trasę, która kształtem przypomina strzykawkę. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na rozpoczęcie kampanii szczepień COVID-19 w Europie. To nie pierwsza taka lotnicza akcja w czasie epidemii.

W niedzielę w Niemczech, podobnie jak w innych krajach Unii, oficjalnie ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Szczepieni są najczęściej pracownicy ochrony zdrowia i osoby starsze. U naszego zachodniego sąsiada w kolejce priorytetowej są osoby powyżej 80. roku życia, a także personel szpitali. Tamtejszy rząd planuje rozdystrybuować ponad 1,3 miliona dawek szczepionek do końca roku, a od stycznia - 700 tysięcy tygodniowo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Dwa dni wcześniej, przy okazji przyjazdu transportu pierwszej partii szczepionek do Niemiec, 20-letni pilot Samy Kramer pokonał w powietrzu trasę, która ułożyła się w kształt strzykawki z igłą.

Nieco ponad półtoragodzinny lot miał miejsce na południu Niemiec, niedaleko Jeziora Bodeńskiego, między miastami Friedrichshafen a Ulm. Trasa została przygotowana w taki sposób, aby nie robiąc żadnych przerw odwzorować kształt strzykawki. Pilot leciał lekkim samolotem dwumiejscowym Diamond DA20 Katana. Trasę widać było na portalu monitorującym status i trasę lotu FlightRadar24.

Pomysł na taką trasę wziął się, jak tłumaczy pilot, z chęci popularyzacji szczepień. - Wciąż wiele osób jest przeciwnym szczepieniom. Moja akcja może służyć za przypomnienie, żeby przemyśleli tę kwestię - tłumaczył agencji Reutera.

CZYTAJ WIĘCEJ: Branża lotnicza zarażona koronawirusem. Straty będą potężne

Lot DENIG niemieckiego pilotaFlightRadar24

Na początku pandemii piloci starali się zwrócić uwagę na nałożone obostrzenia w przemieszczaniu się, które miały na celu zatrzymanie rozprzestrzenianie się epidemii. Pod koniec marca jeden z pilotów "wyrysował" symbol Czerwonego Krzyża i gest podniesionego kciuka. Chciał w ten sposób wyrazić uznanie dla pracowników ochrony zdrowia, walczących na pierwszej linii frontu.

Wcześniej tego miesiąca nad Austrią pojawił się napis "Stay Home", czyli "Zostań w domu".

Hołd dla medyków kilometr nad ziemiąFlightRadar24
"Zostań w domu". Wiadomość od pilota z AustriiFlightRadar24

Autor:akw/dap

Źródło: tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: FlightRadar24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości