Wszyscy brytyjscy żołnierze w ciągu weekendu opuszczą Ukrainę. Pentagon wycofuje wojskowych z Gwardii Narodowej Florydy

Autor:
akw//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wielka Brytania wycofa w ten weekend wszystkich swoich żołnierzy znajdujących się na Ukrainie. Z tamtejszych terenów zostanie także tymczasowo wycofanych 160 żołnierzy amerykańskiej Gwardii Narodowej Florydy. To w związku z kryzysem przy ukraińsko-rosyjskiej granicy. Żołnierze amerykańscy i brytyjscy przybyli na Ukrainę, by pomóc w szkoleniu tamtejszych sił.

Na Ukrainie przebywa około 130 brytyjskich żołnierzy: około stu w ramach operacji Orbital, czyli stałego programu pomocy w szkoleniu ukraińskiej armii oraz 30 wysłanych w styczniu do przeszkolenia Ukraińców w zakresie obsługi przekazanych przez Wielką Brytanię wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Wiceminister obrony: nie będzie żadnych brytyjskich wojsk na Ukrainie, jeśli dojdzie tam do konfliktu

- Wszyscy oni zostaną wycofani. Nie będzie żadnych brytyjskich wojsk na Ukrainie, jeśli dojdzie tam do konfliktu - oświadczył w sobotę wiceminister obrony James Heappey w rozmowie z BBC. - Będą oni wyjeżdżać w ciągu weekendu - zapowiedział.

Poinformował przy tym, że brytyjski rząd jest "teraz pewien, że systemy artyleryjskie, systemy rakietowe i samoloty bojowe, które są zgromadzone, pozwoliłyby Rosji na rozpoczęcie bez uprzedzenia ataku na Ukrainę". - I na tej podstawie uważam, że naszym obowiązkiem jest przekazanie obywatelom brytyjskim naszej opinii, że powinni natychmiast opuścić ten kraj, dopóki komercyjne środki transportu są nadal dostępne - tłumaczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W piątek wieczorem brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało przebywających na Ukrainie obywateli brytyjskich, aby natychmiast ją opuścili, bo w razie rosyjskiej inwazji siły zbrojne nie będą w stanie przeprowadzić ewakuacji.

- Royal Air Force nie będzie w stanie latać i zabierać ludzi, więc muszą wyjechać już teraz z wykorzystaniem komercyjnych środków transportu lub wyjechać z Ukrainy do sąsiedniego kraju - mówił Heappey.

Pentagon: tymczasowo wycofujemy 160 żołnierzy z Ukrainy

Podobne decyzje zapadły w sobotę za Oceanem - szef Departamentu Obrony USA Lloyd Austin wydał rozkaz wycofania z terytorium Ukrainy 160 żołnierzy amerykańskiej Gwardii Narodowej Florydy, o czym poinformował Pentagon. Rzecznik zaznaczył, że przemieszczenie żołnierzy ma być tymczasowe.

"Bezpieczeństwo naszego personelu jest naszym najwyższym priorytetem. Pozostajemy zaangażowani w nasze relacje z ukraińskimi siłami zbrojnymi" - wyjaśniono w oświadczeniu.

160-osobowy kontyngent Gwardii Narodowej Florydy przebywał na Ukrainie od listopada, szkoląc ukraińskich żołnierzy. Wojskowi zostaną rozmieszczeni w innej części Europy.

Decyzję ogłoszono tuż po tym, jak amerykański Departament Stanu poinformował o wycofaniu większości swoich dyplomatów z Kijowa i zawieszeniu działalności tamtejszego konsulatu w związku z możliwą rosyjską inwazją w nadchodzących dniach. Ukrainę opuszczają także członkowie amerykańskiej misji obserwacyjnej OBWE. Częściową ewakuację swoich placówek na Ukrainie zarządziła też Rosja.

"Inwazja może zacząć się w każdym momencie"

Jake Sullivan, doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, mówił w piątek o sytuacji na Ukrainie i ryzyku rosyjskiej agresji. - Inwazja może zacząć się w każdym momencie, także podczas trwających igrzysk olimpijskich - ostrzegał.

Rosja skoncentrowała przy granicy z Ukrainą ponad 127 tysięcy żołnierzy. Ukraina i rządy państw zachodnich uważają, że ma to służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci i państwa Zachodu mówią o rosnącym zagrożeniu rosyjską agresją na to państwo. Ponadto Rosja przerzuciła swoje wojska na Białoruś, gdzie rozpoczęły się w czwartek rosyjsko-białoruskie manewry Sojusznicza Stanowczość–2022.

ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

PAP

Autor:akw//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Spencer Rhodes/DVIDS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości