Świat

Kobieta w beżowej kominiarce. Co wspólnego ma z zamachem w Paryżu?

Świat


W propagandowym filmie opublikowanym przez francuskojęzycznych członków Państwa Islamskiego mogła wystąpić Hayat Boumeddiene, partnerka jednego z paryskich zamachowców - pisze CNN. Francuskie służby sprawdzają, czy zamaskowana kobieta to rzeczywiście ona.

W wideo zatytułowanym "Wysadzić Francję" zamaskowani bojownicy zwracają się do francuskojęzycznych zwolenników Państwa Islamskiego i wychwalają ataki terrorystyczne przeprowadzone we Francji na początku stycznia oraz wzywają do kolejnych.

"Walczymy o islam"

Na filmie widać kilku zamaskowanych bojowników, wszyscy trzymają w ręku broń. - Jeśli wy walczycie o demokrację, my walczymy o islam - mówi jeden z bojowników. - Musicie zaakceptować to, że w pełni zareagujemy na przestępstwa, które popełniliście. Zabraliście nam nasze prawa. Zatem nie możecie oczekiwać pokoju.

Wśród sześciu mężczyzn jest jedna kobieta. Choć spod kominiarki widać tylko kawałek twarzy i oczy, to CNN pisze, że może to być poszukiwana listem gończym Hayat Boumeddiene, partnerka Amedy'ego Coulibaly'ego, zamachowca z Paryża. Mężczyzna 8 stycznia zabił policjantkę, a następnego dnia zabarykadował się w sklepie koszernym, biorąc zakładników. W sumie zabił 5 osób. W porozumieniu z nim działali także bracia Kouachi.

Hayat Boumeddiene jest poszukiwana listem gończympolicja
Kobieta w beżowej kominiarce to poszukiwana Boumeddiene?IS

- Francuskie władze sprawdzają, czy jest możliwe, że ta kobieta to Hayat Boumeddiene - powiedział CNN informator w służbach.

Poszukiwana listem gończym

Za kobietą wydano na początku roku list gończy. Na kilka dni przez zamachem wyjechała jednak do Turcji, gdzie przekroczyła granicę z Syrią. Potem słuch o niej zaginął.

Boumeddiene ma 26 lat i urodziła się we Francji. W ostatnim czasie zradykalizowała się, nosiła nikab.

Paryskie zamachy

Styczniowe zamachy w Paryżu były najtragiczniejszymi w skutkach atakami we Francji od kilkudziesięciu lat i wstrząsnęły opinią publiczną w Europie i na świecie.

7 stycznia w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a 9 stycznia wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby.

Terroryści zginęli tego dnia podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji.

14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniu
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: pk//gak / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: IS

Tagi:
Raporty: