"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP
Kandydat na szefa Pentagonu jest podejrzany o molestowanie
Kandydat na szefa Pentagonu jest podejrzany o molestowanie Marcin Wrona/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/2
Kandydat na szefa Pentagonu jest podejrzany o molestowanie Marcin Wrona/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

Carignan wystąpiła podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie. Powiedziała, że po 39 latach służby w wojsku na stanowiskach bojowych, w różnych krajach, gdzie narażała swoje życie, "nie może uwierzyć, że w 2024 roku musimy usprawiedliwiać udział kobiet (…) w służbie dla swojego kraju" - cytowała agencja The Canadian Press, dodając, że wystąpienie kanadyjskiej generał przyjęto oklaskami na stojąco

"Wszystkie kobiety w mundurach muszą zostać docenione"

Amerykańska telewizja ABC cytowała również wypowiedź, że "nie chce, by ktokolwiek po obradach forum pozostał z myślą, że jest to rodzaj eksperymentu społecznego". - Wszystkie te kobiety w mundurach, które tu są, decydujące się na ryzyko i walkę w obronie swoich krajów, muszą zostać docenione za to, co robią - mówiła kanadyjska generał.

Jennie CarignanKelly Clark / Zuma Press / Forum

Carignan odniosła się w ten sposób do komentarza republikańskiego senatora z Idaho Jima Rischa. Risch powiedział w piątek liczącej około 300 osób publiczności Forum w Halifaksie, że "nie zapadło orzeczenie", jak radzić sobie ze "szczególnymi sytuacjami" powstającymi w związku z tym, że kobiety biorą udział w walce i dodał, że ostatecznie to wojsko powinno decydować w tej sprawie.

CZYTAJ TEŻ: NATO-sceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Hegseth ma być szefem Pentagonu

Nominat Trumpa o kobietach w wojsku

Risch odnosił się do opinii Pete'a Hegsetha, nominowanego na sekretarza obrony przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa.

To były wojskowy, który stwierdził, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach bojowych, a dwa tygodnie temu mówił w podcaście, że obecność kobiet czyni walkę "bardziej skomplikowaną" i choć widzi dla kobiet miejsce w wojsku, to nie w operacjach specjalnych, artylerii, piechocie czy jednostkach używających pojazdów opancerzonych.

Pete HegsethAlbin Lohr-Jones/EPA/PAP

Carignan jest od lipca nową szefową sztabu generalnego kanadyjskiej armii. Dowodziła m.in. wojskami inżynieryjnymi, a także zarządzała operacjami kryzysowymi podczas powodzi w Quebeku, kiedy armia została skierowana do pomocy. W 2008 r. była pierwszą kobietą w historii kanadyjskiej armii, która dowodziła oddziałami wojskowymi na froncie, następnie służyła w Afganistanie, Syrii, Bośni i Hercegowinie. Kierowała też misją NATO w Iraku w 2019 i 2020 r.

CZYTAJ TEŻ: Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Autorka/Autor:FC/ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kelly Clark / Zuma Press / Forum