Justin Trudeau: Chiny ustawicznie grają w agresywne gry przeciw naszym instytucjom

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Liderem Liberalnej Partii Kanady jest Justin Trudeau
Liderem Liberalnej Partii Kanady jest Justin Trudeau
archiwum
archiwumLiderem Liberalnej Partii Kanady jest Justin Trudeau

Chiny podejmują się agresywnych prób wpływania na wybory w Kanadzie - powiedział we wtorek Justin Trudeau. Telewizja Global News podała w poniedziałek, że w styczniu przedstawiciele kanadyjskiego wywiadu spotkali się kilkakrotnie z premierem i członkami jego gabinetu, przedstawiając szczegółowe opisy działań Pekinu.

- Niestety, widzimy, że podmioty państwowe na całym świecie, Chiny i inne rządy, ustawicznie grają w agresywne gry przeciw naszym instytucjom, naszym demokracjom i dlatego tworzymy nowe narzędzia - powiedział premier Kanady Justin Trudeau na konferencji prasowej. Tak szef kanadyjskiego rządu komentował informacje medialne mówiące o tym, że wywiad ostrzegał w sprawie działań Chin, które miały między innymi finansować kampanie 11 kandydatów do parlamentu w wyborach w 2019 roku.

Trudeau przypomniał, że wybory federalne w 2019 i 2021 były nadzorowane przez specjalną nową komisję złożoną z wysokich rangą urzędników, którzy w razie konieczności mieli przekazać informację opinii publicznej.

- Będziemy kontynuować inwestycje w naszą walkę przeciw próbom wpływania na wybory, zagranicznym próbom wpływania na nasze demokratyczne instytucje (…), przeciw tym, którzy chcą naruszyć nasze wartości, prawa i wolności - dodał premier.

Justin Trudeau zaniepokojony organizacją Hockey Canada
Justin TrudeauGetty Images

Media: Chiny zaangażowane w wybory w Kanadzie

Telewizja Global News podała w poniedziałek, że w styczniu przedstawiciele kanadyjskiego wywiadu spotkali się kilkakrotnie z premierem i członkami jego gabinetu, przedstawiając między innymi szczegółowe opisy działań Pekinu.

Chodziło o przekazywanie pieniędzy dla kandydatów z różnych partii, umieszczanie agentów w biurach parlamentarzystów w celu wpływania na decyzje, a także próby korupcji byłych kanadyjskich urzędników postrzeganych jako mający dobre kontakty w Ottawie.

Global News wskazywał m.in., że chiński konsulat w Toronto prowadził tajną operację przekazywania pieniędzy na kampanie co najmniej 11 kandydatów, w których sztabach pracowało wielu agentów chińskiego wywiadu, a dowody na tę działalność pochodziły m.in. z podsłuchu.

Pekin miał też organizować agresywne kampanie przeciw kanadyjskim politykom uważanych za zagrożenie dla interesów Chin.

Kanada chce ograniczenia wymiany handlowej z Chinami

W ubiegłym tygodniu Kanada nakazała wyjście ze swojego rynku trzem surowcowym firmom z Chin, zaś pod koniec października policja federalna wszczęła dochodzenie w sprawie chińskich "komisariatów policji" na terenie Kanady. W minionych latach media wielokrotnie opisywały działalność chińskich agentów i ich próby wpływania nawet na lokalną politykę czy zastraszanie chińskich imigrantów w Kanadzie.

Rząd federalny ma w nadchodzących dniach ogłosić swoją strategię wobec Chin oraz, szerzej, krajów azjatyckich rejonu Pacyfiku. W przyszłym tygodniu Trudeau będzie uczestniczył w spotkaniu krajów APEC w Bangkoku.

W maju sekretarz stanu USA Anthony Blinken wskazał, że zamiarem USA jest ograniczyć wymianę handlową z Chinami, szczególnie w kwestiach nowoczesnych technologii i w obszarach, gdzie może być zagrożone bezpieczeństwo narodowe. O podobnych zasadach mówiła w październiku br. wicepremier Kanady Chrystia Freeland podczas wystąpienia w Waszyngtonie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości