USA chcą ekstradycji Assange'a. Założyciel WikiLeaks odwołał się do trybunału w Strasburgu

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP
Julian Assange to założyciel portalu WikiLeaks (wideo archiwalne)
Julian Assange to założyciel portalu WikiLeaks (wideo archiwalne)Reuters Archiwum
wideo 2/2
Reuters ArchiwumJulian Assange to założyciel portalu WikiLeaks (wideo archiwalne)

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange odwołał się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu od decyzji brytyjskiego rządu, który zezwolił na jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych - podała w piątek agencja Reutera. "Potwierdzamy, że wniosek wpłynął" – napisano w komunikacie ETPC.

Assange na początku lipca złożył także do Wysokiego Trybunału w Londynie apelację od decyzji brytyjskiego rządu, który zezwolił na jego ekstradycję do USA. Wcześniej brytyjskie sądy w dwóch instancjach zgodziły się na jego ekstradycję. Pierwsza rozprawa na Wyspach spodziewana jest na początku przyszłego roku.

Jak wskazuje Reuters, trybunał w Strasburgu decyzją po myśli Assange'a mógłby zatrzymać jego ekstradycję.

Władze USA chcą ekstradycji założyciela WikiLeaks

Władze USA domagają się ekstradycji Assange'a w związku z publikacją przez WikiLeaks w 2010 i 2011 roku tysięcy tajnych dokumentów dotyczących operacji w Afganistanie i Iraku, co - jak przekonują Amerykanie - naraziło na niebezpieczeństwo życie wielu ludzi.

Prokuratorzy w USA postawili 50-letniemu Assange'owi 17 zarzutów szpiegostwa i jeden przestępstwa komputerowego, za które łącznie grozi mu do 175 lat więzienia, choć amerykańskie władze zasugerowały, że bardziej prawdopodobny jest wyrok między 4 a 6 lat.

Assange, który twierdzi, że zarzuty są motywowane politycznie, od 2019 roku jest przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze Belmarsh w Londynie. Wcześniej przez siedem lat korzystał ze schronienia, którego udzielała mu ambasada Ekwadoru w Wielkiej Brytanii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości