Świat

Julia Tymoszenko podejrzana o organizację morderstwa

Świat

Tymoszenko podejrzana o organizację morderstwa
tvn24Tymoszenko odbywa karę 7 lat więzienia

Prokuratura Generalna Ukrainy podejrzewa byłą premier Julię Tymoszenko o organizację morderstwa w 1996 roku parlamentarzysty i biznesmena Jewhena Szczerbania - poinformował w piątek na briefingu prokurator generalny Wiktor Pszonka. Grozi jej za to dożywocie.

- Śledztwo zebrało materiały, które świadczą o tym, że Tymoszenko rzeczywiście zleciła to zabójstwo razem z (byłym premierem Ukrainy Pawłem) Łazarenką. Dziś grupa śledcza Prokuratury Generalnej pojechała do Tymoszenko, by poinformować ją oficjalnie, że jest podejrzana o to przestępstwo - powiedział Pszonka.

Według niego motywem zabójstwa był konflikt w interesach między Jednolitymi Systemami Energetycznymi Ukrainy (JSEU), firmą Tymoszenko i Łazarenki, a Szczerbaniem.

Miliony za śmierć biznesmena?

Prokurator generalny dodał: - Tymoszenko i Łazarenko zapłacili za zabicie Szczerbania 2,8 mln dolarów.

Pszonka oświadczył, że z materiałów śledztwa wynika, iż Łazarenko i Tymoszenko spotykali się z szefami grupy przestępczej i przekazywali im pieniądze. - Przy pierwszych 500 tysiącach dolarów z bandą osobiście rozliczał się Łazarenko, a potem przekazano 2,3 mln dolarów i to organizowała Tymoszenko - powiedział prokurator. Mówiąc o motywach zabójstwa, oznajmił, że "Szczerbań nie chciał podporządkować JSEU swojego biznesu" i dodał: - Jego biznesem był Związek Przemysłowy Donbasu, a przedmiotem tego sporu był gaz, cena gazu.

W więzieniu

Tymoszenko odbywa obecnie w Charkowie karę siedmiu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej; sąd uznał ją w 2011 roku za winną nadużyć przy zawieraniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Łazarenko, premier Ukrainy w latach 1996-1997, odsiaduje karę dziewięciu lat więzienia w Kalifornii za wymuszenia i korupcję. Szczerbań został zastrzelony w 1996 roku na lotnisku w Doniecku. Wraz z nim zginęli jego żona i przypadkowa osoba. Parlamentarzysta miał ograniczać wpływy handlującej m.in. gazem korporacji Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU). Firmą tą, która była kontrolowana przez Łazarenkę w latach 90., kierowała Tymoszenko. Syn Szczerbania, deputowany w radzie obwodu donieckiego Rusłan Szczerbań, powiedział w kwietniu 2012 roku na konferencji prasowej, że przekazał Prokuraturze Generalnej dokumenty mówiące o tym, że Tymoszenko i Łazarenko mogą być uwikłani w zabójstwo jego ojca. W 2003 roku sąd w obwodzie łuhańskim na wschodzie Ukrainy skazał za zabicie Szczerbania na karę dożywotniego więzienia Wadyma Bołotskycha.

Proces polityczny

Tymoszenko twierdzi, że za jej procesem w 2011 roku i wyrokiem stoi prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który chce wyrugować ją z polityki. Tymoszenko była najważniejszą konkurentką obecnego szefa państwa w wyborach prezydenckich na początku 2010 roku. Sprawa karna wobec Tymoszenko spowodowała przeciągający się kryzys w stosunkach Ukrainy z Unią Europejską. UE uważa, że była premier oraz jej współpracownicy, którym również wytoczono procesy, padli ofiarą "wybiórczej sprawiedliwości" wymierzanej przez władze w Kijowie.

Autor: mn//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: