Świat

USA chcą pomóc Ukrainie w poprawie cybrebezpieczeństwa

Świat

tvn24Amerykanie chcą uchronić Ukrainę przed ponownym atakiem na elektrownie (wideo archiwalne)

Stany Zjednoczone chcą pomóc Ukrainie w zabezpieczeniu jej rządowych sieci komputerowych przed cyberatakami. Izba Reprezentantów Kongresu USA ogromną większością głosów (404-3) przyjęła w tych dniach stosowną ustawę.

Ustawa zakłada wzmożoną współpracę USA z Ukrainą w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, co wiąże się m.in. z wysiłkami Kijowa, mającymi na celu przeciwstawianie się hybrydowej agresji ze strony Rosji.

Amerykańskie media podkreślają, że celem ustawy jest także zmniejszenie zależności Ukrainy od rosyjskich technologii informatycznych i komunikacyjnych, a także umożliwienie stronie ukraińskiej uczestniczenia w wymianie informacji dotyczących cyberbezpieczeństwa. Zanim ustawa wejdzie w życie, musi jeszcze przejść przez Senat i zostać podpisana przez prezydenta. Portal The Hill zaznacza, że Kongres USA zwrócił uwagę na cyberzagrożenia dla ważnej infrastruktury na Ukrainie, gdy w 2015 i 2016 r. cyberataki spowodowały tam wielkie awarie sieci energetycznej. Podejrzewa się, że za tamtymi cyberatakami stała Rosja.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Library of Congress / NAC, Wikipedia (Domena publiczna) | Carol M. Highsmith

Tagi:
Raporty: