TVN24 | Świat

Iran buduje nową halę do produkcji wirówek. "Prace już się rozpoczęły"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Szef Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi poinformował, że Iran rozpoczął budowę nowej hali do produkcji zaawansowanych wirówek przeznaczonych do wzbogacania uranu. Powstaje w pobliżu ośrodka atomowego w Natanz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Nowa hala powstaje w "sercu gór". Zastąpi obiekt, który w lipcu został zniszczony w wyniku pożaru, a Teheran przypisał wówczas do tego zdarzenia teorię o sabotażu.

- Postanowiono stworzyć nowocześniejszą, szerszą i pod każdym względem bardziej funkcjonalną halę w samym sercu gór w pobliżu Natanz. Oczywiście prace już się rozpoczęły - powiedział szef Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

Ośrodek wzbogacania uranu w Natanz w środkowym Iranie jest jedną z kluczowych instalacji irańskiego programu nuklearnego, który światu jest niezmiennie przedstawiany przez Teheran jako pokojowy. Tamtejsze obiekty w większości znajdują się pod ziemią i są monitorowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).

Iran dziesięciokrotnie przekroczył limit ilości składowanego uranu

Pod koniec zeszłego tygodnia MAEA poinformowała, że ilość składowanego przez Iran uranu przekracza obecnie dziesięciokrotnie limit określony w umowie nuklearnej z 2015 roku. Agencja podała, że Teheran zmagazynował ponad dwie tony uranu, podczas gdy ma zezwolenie tylko na 202,8 kg, co odpowiada 300 kg uranu wzbogaconego.

Potwierdzono także, że Iran wzbogaca uran do poziomu 4,5 procent, czyli powyżej progu 3,67 proc., do którego oficjalnie może go wzbogacać zgodnie z porozumieniem nuklearnym. Przypomniano jednocześnie, że przed zawarciem porozumienia Teheran wzbogacał uran do 20 proc., a dojście do takiego poziomu to ważny krok na drodze do osiągnięcia uranu wzbogaconego do 90 proc., koniecznego do produkcji bomby atomowej.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: