Irańskie okręty na wodach Zatoki Omańskiej. Wśród nich Makran i Zereh

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP

W Zatoce Omańskiej rozpoczęły się w środę ćwiczenia irańskiej marynarki wojennej. W trakcie manewrów wykorzystywane są między innymi rakiety krótkiego zasięgu - podała irańska telewizja państwowa. Na wody zatoki wyszły także nowe okręty floty Iranu.

Dwudniowe ćwiczenia rakietowe są przeprowadzane na południowo-wschodnich wodach Zatoki Omańskiej. Do manewrów dołączyły dwa nowe okręty wojenne irańskiej produkcji: okręt rakietowy Zereh oraz największy w kraju okręt Makran z lądowiskiem dla śmigłowców. Flota Iranu wykorzystuje również rakiety krótkiego zasięgu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Iran dość często ogłasza swoje sukcesy w sferze zbrojeniowej, których nie można zweryfikować w niezależnych źródłach. Państwowa telewizja podała, że okręt Makran o wyporności 121 tysięcy ton, długości 228 metrów i szerokości 42 m jest największą jednostką wojskową Iranu. Makran to okręt logistyczny obsługujący okręty bojowe floty, może pływać przez prawie trzy lata bez zawijania do portu, posiada również wyposażenie zdolne do zbierania i przetwarzania informacji.

Napięcia na linii Teheran - Waszyngton

Ćwiczenia odbywają się w atmosferze zwiększonych napięć związanych z irańskim programem nuklearnym i presją wywieraną przez Waszyngton na Teheran. W ostatnich tygodniach Iran zwiększył liczbę ćwiczeń wojskowych. W sobotę Gwardia Rewolucyjna przeprowadziła paradę morską w Zatoce Perskiej, a tydzień wcześniej Iran przeprowadził manewry dronów.

Prezydent USA Donald Trump w 2018 roku jednostronnie wycofał swój kraj z porozumienia nuklearnego z Iranem, w którym Teheran zgodził się ograniczyć wzbogacanie uranu w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych. Wycofując Stany Zjednoczone z porozumienia, Trump wskazał m.in. na realizowanie przez Iran programu rakiet balistycznych.

Kiedy USA zaostrzyły sankcje na Iran, Teheran stopniowo i oficjalnie odstępował od zobowiązań zawartych w porozumieniu nuklearnym, a seria incydentów doprowadziła oba kraje na skraj wojny.

Potencjał militarny krajów Bliskiego Wschodu PAP

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości