Świat

Dżihadyści z Państwa Islamskiego "chcą zabić papieża"

Świat


Groźby wobec papieża są wiarygodne - twierdzi ambasador Iraku przy Stolicy Apostolskiej Habib al-Sadr. Jego zdaniem członkowie Państwa Islamskiego mogą zaatakować głowę Kościoła katolickiego podczas nieodległej w czasie pielgrzymki do Albanii lub podczas listopadowej wizyty w Turcji. To już kolejne doniesienia o możliwym zamachu na Franciszka i kolejne, które Watykan uznaje za przesadzone.

- To, co zadeklarowało samozwańcze Państwo Islamskie, jest jasne: chcą zabić papieża - powiedział Sadr włoskiemu dziennikowi "La Nazione". - Wierzę, że mogą spróbować go zabić podczas jednej z jego pielgrzymek albo nawet w Rzymie. Wielu członków IS nie jest Arabami, ale Kanadyjczykami, Amerykanami, Francuzami, Brytyjczykami, także Włochami - wyjaśniał dyplomata.

To nie pierwsze ostrzeżenie przed rzekomym zamachem na życie Franciszka. Już w sierpniu włoskie "Il Tempo" donosiło, że papież jest "na celowniku" Państwa Islamskiego. Dziennikarze powoływali się przy tym na źródła we włoskich służbach bezpieczeństwa.

Sami islamiści zaś chełpili się, że rozciągną granice swojego kalifatu aż do Rzymu, a na kopule Bazyliki św. Piotra zatkną swój czarny sztandar z imieniem Allacha.Wszystko przez to, że Franciszek z oczywistych względów nie tylko potępia zbrodnie islamistów, ale nawet oznajmił, że "w przypadkach, gdy mamy do czynienia z niesprawiedliwą napaścią, mogę jedynie powiedzieć, że dopuszczalne jest powstrzymanie niesprawiedliwego agresora". - Podkreślam słowo: "powstrzymanie". Nie mówię bombardować, prowadzić wojnę: ale powstrzymać go - precyzował papież.Watykan jednak bagatelizował te doniesienia - papieski rzecznik Federico Lombardi powiedział, że "nie są poważne" - tak jak i bagatelizuje rewelacje ambasadora Sadra. - Nie ma szczególnego zagrożenia, które zmieniłoby zachowanie papieża lub sposobu organizacji pielgrzymki (do Albanii) - powiedział tym razem Lombardi pięć dni przed jednodniową podróżą Franciszka do Albanii.Do Turcji, w której też może dojść - według słów ambasadora - do ataku, papież wybiera się 29 listopada.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: mtom / Źródło: teleraph.co.uk, PAP