TVN24 | Świat

Ojciec "może przywieźć córce paczkę". "Na razie nie odbyły się żadne czynności procesowe"

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
tas,
pp\mtom
Źródło:
PAP, TUT.by, Radio Swoboda

Adwokatka Maryi Kalesnikawej, zatrzymanej członkini prezydium Rady Koordynacyjnej, poinformowała portal TUT.by, że opozycjonistka jest w areszcie w Mińsku i ma status podejrzanej w sprawie karnej z artykułu mówiącego o wzywaniu do przejęcia władzy i działaniu na szkodę bezpieczeństwa narodowego. Kalesnikawa została w poniedziałek uprowadzona przez nieznanych ludzi w centrum Mińska. Później białoruska straż graniczna podała, że zatrzymano ją na granicy z Ukrainą.

Ludmiła Kazak, adwokatka Maryi Kalesnikawej, spotkała się z opozycjonistką, która znajduje się obecnie w areszcie w Mińsku. - Z Maryją wszystko w porządku, na razie nie odbyły się żadne czynności procesowe – przekazała Kazak.

Informację o aresztowaniu Maryi Kalesnikawej przekazał jej ojciec, Alaksandr. - Zadzwonił do mnie szef grupy śledczej naczelnego oddziału śledczego Komitetu Śledczego Wasiluk i powiadomił, że została aresztowana. Zaproponował, żeby przywieźć jej paczkę - powiedział Kalesnikau portalowi TUT.by. Również sztab niedopuszczonego do wyborów prezydenckich kandydata opozycji Wiktara Babaryki, w którym pracowała wcześniej Kalesnikawa, potwierdził, że przebywa ona w areszcie w Mińsku.

Oglądaj TVN24 w internecie >>>

Jednocześnie Rada Koordynacyjna poinformowała, że w mieszkaniu Kalesnikawej trwa rewizja. Białoruska sekcja Radia Swoboda podała, że na klatce schodowej i na schodach są zamaskowani funkcjonariusze sił bezpieczeństwa i nikogo nie wpuszczają do środka.

Maryja Kalesnikawa jest członkiem prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej i bliską współpracowniczką głównej rywalki Alaksandra Łukaszenki w sierpniowych wyborach prezydenckich Swiatłany Cichanouskiej. Kalesnikawa poparła Cichanouską po tym, kiedy Babaryka nie został dopuszczony do wyścigu o najwyższy urząd w państwie i został aresztowany z powodu zarzutów dotyczących domniemanych przestępstw finansowych.

W poniedziałek Kalesnikawa została zatrzymana przez nieznanych ludzi w centrum Mińska i przestała odbierać telefon. Wieczorem w poniedziałek krewni zgłosili milicji jej zaginięcie.

We wtorek białoruska straż graniczna oświadczyła, że Kalesnikawa została zatrzymana na granicy z Ukrainą. Jej współpracownicy przekazali, że napastnicy próbowali ją wywieźć z Białorusi na Ukrainę, ale na przejściu granicznym opozycjonistka podarła swój paszport, wyszła z samochodu przez otwarte okno i udała się pieszo w stronę białoruskiej granicy.

Sztab Wiktara Babaryki informował po tym zdarzeniu, że Kalesnikawa znajduje się w jednostce wojskowej straży granicznej w obwodzie homelskim, w rejonie mozyrskim.

Autor:tas, pp\mtom

Źródło: PAP, TUT.by, Radio Swoboda

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości