"Bezpośrednia inwazja" Rosji. SBU: w ciężarówkach wojskowy personel


Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naliwajczenko stwierdził, że piątkowy wjazd rosyjskich ciężarówek z "pomocą humanitarną" na Ukrainę to "bezpośrednia inwazja" Rosji na Ukrainę.

- Pod cynicznym płaszczykiem Czerwonego Krzyża na nasze terytorium wjechały pojazdy wojskowe - oświadczył szef SBU w czasie konferencji prasowej w Kijowie. Jak zaznaczył, Ukraina nie użyje przemocy wobec konwoju, bo chce uniknąć "prowokacji".

Ciężarówki będą transportowały sprzęt i jedzenie dla rebeliantów

Wałentyn Naliwajczenko stwierdził ponadto, że kierowcy rosyjskich ciężarówek z pomocą humanitarną dla wschodnich regionów Ukrainy to w rzeczywistości personel do obsługi sprzętu wojskowego przekazanego przez Rosję separatystom.

W jego ocenie ładunek wieziony w tych pojazdach nie jest pomocą dla mieszkańców objętych walkami terenów, lecz wsparciem dla działających tam bojowników.

- Te ciężarówki będą wykorzystane do transportu uzbrojenia. Po udanych działaniach naszych wojsk terrorystom katastroficznie brakuje środków transportu - powiedział szef SBU. - Uważamy, że kasza i inne artykuły, które są przewożone przez ten konwój, znajdą się w piwnicach i magazynach ugrupowań terrorystycznych - dodał.

Konwój wjechał bez zgody Kijowa

W piątek po godz. 10. czasu polskiego około 90 pojazdów wchodzących w skład "białego konwoju", jaki wyruszył spod Moskwy 12 sierpnia w kierunku Ukrainy, w kilku grupach przekroczyło granicę państwa i pod eskortą separatystów udało się w kierunku Ługańska.

Około 200 innych ciężarówek znajdowało się wczesnym piątkowym popołudniem wciąż przy granicy rosyjsko-ukraińskiej, w pobliżu przejścia kontrolowanego przez separatystów.

Jak podkreśliły władze w Kijowie i Międzynarodowy Czerwony Krzyż, konwój dokonał wjazdu bez zgody Kijowa oraz bez porozumienia z organizacją.

W Ługańsku, do którego zmierza konwój, separatyści są w najgorszej sytuacji. Miasto jest okrążone przez armię, a niektóre jego dzielnice zostały już wyzwolone.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso//gak / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP