Kanclerz Niemiec i sekretarz generalny NATO spotkali się w Berlinie

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czasie spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergem wyraził "wielkie zaniepokojenie" obecną sytuacją wokół Ukrainy. Zaapelował do Rosji o deeskalację sytuacji. Stoltenberg zaprosił władze na Kremlu do dalszych rozmów na temat bezpieczeństwa.

Kanclerz Niemiec przekazał, że oczekuje od Rosji deeskalacji sytuacji. Może to obejmować - jak stwierdził - redukcję wojsk na granicy z Ukrainą. Rozwiązanie konfliktu musiałoby - według Olafa Scholza - zostać znalezione w rozmowach. Niemcy są gotowe do podjęcia "poważnego dialogu".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Szef niemieckiego rządu nie wykluczył, że w przypadku agresji Rosji na Ukrainę zostaną nałożone sankcje także na bałtycki gazociąg Nord Stream 2. Podkreślił, że USA i Niemcy porozumiały się co do dalszego postępowania w sprawie gazociągu. Berlin podtrzymuje porozumienie, w którym zapisano, że Ukraina powinna pozostać krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej.

Bez dostaw broni na Ukrainę

Scholz powiedział, że ostrzegł Moskwę przed poważnymi konsekwencjami politycznymi, gospodarczymi i finansowymi ewentualnego ataku na Ukrainę. Ponownie wykluczył jednak dostawy broni z Niemiec na Ukrainę.

Kanclerz podkreślił także znaczenie NATO, które jest "gwarantem niemieckiego i europejskiego bezpieczeństwa" i sojuszu transatlantyckiego. Jak stwierdził, sytuacja wokół Ukrainy pokazuje, "jak bardzo to bezpieczeństwo jest zagrożone".

Zaproszenie do rozmów

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaprosił przedstawicieli Rosji i 30 sojuszników do kolejnych rund rozmów. - Sojusznicy są gotowi przedstawić pisemne propozycje w Radzie NATO-Rosja i dążyć do konstruktywnych rezultatów - powiedział we wtorek po spotkaniu z kanclerzem Scholzem. Według niego mogłoby to dotyczyć m.in. zmniejszenia ryzyka w działaniach wojskowych, większej przejrzystości i poprawy kanałów rozmów.

Stoltenberg podkreślił w Berlinie, że partnerzy NATO są gotowi wysłuchać obaw Rosji, ale w kwestii podstawowych zasad nie będzie kompromisów.

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości