Sprzątali dno Bałtyku, wyłowili Enigmę. "Szybko zdałem sobie sprawę z wagi znaleziska"

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP, Reuters
tvn24Złamania kodu Enigmy dokonali Polacy (materiał z 2012 roku)

Maszynę szyfrującą Enigma używaną przez niemiecką armię podczas II wojny światowej wyłowili nurkowie przeszukujący Morze Bałtyckie - poinformowała w środę agencja Reutera. Ich zdaniem maszyna została wyrzucona z zatopionej łodzi podwodnej.

Niemieccy nurkowie przeszukujący Bałtyk w poszukiwaniu sieci rybackich, które mogą stanowić zagrożenie dla życia morskiego, natrafili na maszynę szyfrującą Enigma. Niemiecka armia używała tych maszyn do wysyłania i odbierania tajnych wiadomości podczas drugiej wojny światowej, ale polscy i brytyjscy kryptografowie złamali kod, pomagając aliantom uzyskać przewagę w morskiej walce o kontrolowanie Atlantyku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Nigdy nawet nie marzyłem, że pewnego dnia znajdziemy jedną z legendarnych maszyn"

- Myśleliśmy, że jest to maszyna do pisania zaplątana w sieci rybackie na dnie morza - powiedział nurek Florian Huber z firmy Submaris z Kilonii, która prowadzi podwodne prace poszukiwawcze. - Szybko jednak zdałem sobie sprawę z wagi znaleziska, w ciągu ostatnich 20 lat dokonałem wielu ekscytujących i dziwnych odkryć. Ale nigdy nawet nie marzyłem, że pewnego dnia znajdziemy jedną z legendarnych maszyn Enigmy - dodał.

Enigma, z wyglądu przypomina maszynę do pisania, składa się z klawiatury i kółek, które zaszyfrowywały wiadomości. Niemcy wyprodukowali ich kilkaset tysięcy, do naszych czasów zachowało się kilkaset sztuk. Sprzedawane są na aukcjach za dziesiątki tysięcy euro.

CZYTAJ TAKŻE: "Centrum Szyfrów Enigma będzie czymś więcej niż muzeum"

Nurkowie podejrzewają, że maszyna została wyrzucona z zatopionej łodzi podwodnej

Krótko przed kapitulacją Niemiec, w maju 1945 roku, załogi około 50 okrętów podwodnych, tak zwanych U-Botów, wykonały rozkaz zatopienia swoich jednostek w Gelting Bay, niedaleko granicy z Danią, aby uniknąć przekazania ich aliantom. Częścią rozkazu było zniszczenie urządzeń szyfrujących. - Podejrzewamy, że nasza Enigma znalazła się za burtą podczas tego wydarzenia - powiedział Huber.

Egzemplarz wyłowiony przez nurków, pracujących na zlecenie World Wide Fund for Nature w poszukiwaniu porzuconych sieci rybackich, które zagrażają życiu morskiemu, zostanie przekazany muzeum w Szlezwiku. 

Autor:pp/kab

Źródło: PAP, Reuters