Zełenski apeluje do Putina: powstrzymajmy śmierć ludzi

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Unian, Ukraińska Prawda
Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego z poranka 25 lutego
Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego z poranka 25 lutegoTVN24
wideo 2/22
TVN24Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego z poranka 25 lutego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi rozmowy, by powstrzymać śmierć ludzi – podały agencje Unian i Interfax-Zapad. 

W specjalnym nagraniu wideo Wołodymyr Zełenski powiedział w języku rosyjskim: - Chcę jeszcze raz zwrócić się do prezydenta Federacji Rosyjskiej. Na całej Ukrainie toczą się walki. Usiądźmy do stołu negocjacyjnego. Aby powstrzymać śmierć ludzi.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ - OGLĄDAJ PROGRAM SPECJALNY w TVN24

W języku ukraińskim prezydent zwrócił się do sił zbrojnych Ukrainy. - Nie ustępujcie. Jesteście wszystkim, co mamy, jesteście wszystkim, co chroni nasz kraj.

Wołodymyr Zełenski w czasie piątkowego przemówienia president.gov.ua

- Europa ma dość siły, by powtrzymać agresję na Ukrainę – powiedział Zełenski, apelując do Zachodu o dalsze sankcje przeciw Rosji. Wezwał do anulowania wiz Rosjanom, odłączenia Rosji od systemu bankowego SWIFT, izolacji Rosji, odwołania ambasadorów, wprowadzenia naftowego embargo i zamknięcia nieba. - Wszystko to musi być na stole, bo chodzi o zagrożenie dla nas wszystkich, dla całej Europy – powiedział.

Zełenski: początek wojny przeciw Europie

Jak stwierdził ukraiński przywódca, to, co dzieje się obecnie, "to nie jest po prostu wtargnięcie Rosji na Ukrainę". - To początek wojny przeciw Europie. Przeciwko jedności Europy. Przeciwko elementarnym prawom człowieka w Europie. Przeciwko wszystkim prawom współistnienia na kontynencie – powiedział Zełenski.

Całe przemówienie Wołodymyra Zełenskiego
Całe przemówienie Wołodymyra Zełenskiegopresident.gov.ua

- Trzeba działać bez zwłoki. Mogą działać zwykli ludzie. W każdym kraju świata i Europy. Wychodźcie na place i żądajcie pokoju dla Europy, dla Ukrainy. Żądajcie więcej obrony dla Europy, dla Ukrainy jako części świata demokratycznego – zaapelował.

Zełenski stwierdził, że "gdy bomby spadają na Ukrainie, to dzieje się to w Europie, a nie tylko na Ukrainie". - Kiedy rakiety zabijają naszych ludzi, to jest to śmierć wszystkich Europejczyków – oznajmił.

Miejsca ataków i rejony aktywności rosyjskich wojsk. Sytuacja w piątek 25 lutegoTVN24

- Drugi dzień z rzędu ukraińskie miasta są poddawane atakom rakietowym i bombowym. Kolumny czołgów i naloty są jak najbardziej podobne do tego, czego Europa nie widziała od dawna - podczas II wojny światowej i o czym mówiła: nigdy więcej. Ale to znowu jest. W 2022 roku. 75 lat po zakończeniu II wojny światowej - oznajmił prezydent.

Apel do ochotników spoza Ukrainy

Wyraził przekonanie, że to, co się dzieje na Ukrainie, widzą wszyscy, cała Europa. - Ale my nie do końca wiemy, co zamierzacie z tym zrobić - zapytał, wyrażając żal, że UE "nie śpieszy się" z niesieniem pomocy Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję.

Prezydent zaapelował do ochotników z państw UE z doświadczeniem wojskowym, by przyjechali na Ukrainę, aby wspólnie chronić Europę przed agresorem i zapobiec nowej tragedii. - Jeśli macie doświadczenie bojowe i nie chcecie patrzeć na niezdecydowanie polityków, możecie już dziś przyjechać do naszego kraju i dołączyć do nas w obronie Europy. Jest to teraz bardzo potrzebne - dodał.

Zełenski podziękował za dotychczasową pomoc okazywaną Ukrainie. Przypomniał, że USA, Kanada, Wielka Brytania, UE, Australia i Nowa Zelandia wprowadziły sankcje sektorowe wobec Rosji. - Ale rosyjskie czołgi nadal strzelają w kierunku bloków mieszkalnych w naszych miastach. Trwają ataki z użyciem sprzętu bojowego, w tym przeciwko cywilom, zwykłym obywatelom – stwierdził.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Unian, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Pozostałe wiadomości