Pentagon: w czwartek możliwe rozpoczęcie dostaw broni w ramach nowego pakietu dla Ukrainy

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Żołnierze USA ćwiczą z pociskami Javelin
Żołnierze USA ćwiczą z pociskami JavelinUS Army
wideo 2/4
US ArmyŻołnierze USA ćwiczą z pociskami Javelin

Prawdopodobnie w czwartek Stany Zjednoczone rozpoczną dostawy broni w ramach nowego, wartego 800 milionów dolarów pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu ocenił podczas codziennego briefingu dla dziennikarzy, że Ukraińcy robią dobry użytek z dostarczanej broni, zwłaszcza z przenośnych przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin oraz przeciwlotniczych zestawów Stinger.

Dodał, że jest to jeden z powodów dlaczego miesiąc po rozpoczęciu inwazji Rosjanie nie uzyskali dominacji w powietrzu. Poza tymi systemami w ramach pakietu dostarczone zostaną też przeciwpancerne drony kamikadze Switchblade, mające zasięg 10-40 km.

Przedstawiciel Pentagonu zapowiedział, że prawdopodobnie w czwartek USA rozpoczną dostawy broni w ramach nowego, wartego 800 milionów dolarów pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jak dodał, priorytetem są dostawy systemów Javelin i Stinger oraz kamizelki kuloodporne.

Pentagon: Ukraińcy zdołali odepchnąć Rosjan po wschodniej stronie Kijowa

Opisując sytuację na Ukrainie, przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że Ukraińcy zdołali odepchnąć wojska rosyjskie po wschodniej stronie Kijowa na odległość ponad 50 km od miasta. Dodał, że na północ od stolicy Rosjanie w dużej mierze zaprzestali ataków i zaczęli ryć okopy. Podkreślił jednocześnie, że według resortu obrony USA główne wysiłki Rosjan skupiają się obecnie na wschodzie Ukrainy, w tym Donbasie.

Dron SwitchbladeU.S. Marine Corps photo by Pfc. Sarah Pysher

Odnosząc się do doniesień m.in. "Wall Street Journal", powołującego się na źródła NATO, o 7-15 tys. zabitych rosyjskich żołnierzach oraz łącznych stratach (wraz z rannymi i dezerterami) do 40 tysięcy, oficjel stwierdził, że władze USA nie mają precyzyjnego oglądu sytuacji, ponieważ nie mają swych przedstawicieli na miejscu.

Według Pentagonu, od początku inwazji Rosja wystrzeliła już ponad 1200 rakiet na Ukrainę, a jej arsenał pocisków powietrze-ziemia spadł do ok. 50 proc. pierwotnego stanu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Marine Corps photo by Pfc. Sarah Pysher

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości