TVN24 | Świat

Angela Merkel odwiedzi Polskę we wrześniu

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Angela Merkel złoży wizytę w Warszawie 11 września - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Będzie to ostatni raz, gdy odwiedzi nasz kraj jako szefowa niemieckiego rządu. Kanclerz Niemiec spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród tematu rozmów mają znaleźć się stosunki polsko-niemieckie, kwestie gospodarcze i sytuacja w Europie i na świecie.

Jak przekazało w piątek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, kanclerz Niemiec będzie przebywała z wizytą w Warszawie w sobotę, 11 września. "Szefowa niemieckiego rządu spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. To ostatnia oficjalna wizyta w Polsce kanclerz Angeli Merkel. Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach odchodzi ze stanowiska" - podkreśliło CIR.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Jak czytamy, wśród tematów, które zostaną poruszone podczas rozmów Merkel z Morawieckim, znajdą się między innymi stosunki polsko-niemieckie, ale także kwestie gospodarcze oraz bieżąca sytuacja w Europie i na świecie.

Pożegnanie z polityką

66-letnia Angela Merkel z partii CDU - dla wielu młodszych Niemców jedyna szefowa rządu, którą znają - nie będzie już startować we wrześniowych wyborach do Bundestagu. Rezygnuje po czterech kadencjach i 16 latach rządzenia. Jak kilkakrotnie zapowiadała, nie będzie już sprawować żadnej politycznej funkcji - ani w swoim kraju, ani w instytucjach międzynarodowych. Merkel wciąż cieszy się największym zaufaniem obywateli - ufa jej ponad 60 procent Niemców. "Wielu obywateli ufa jej, ponieważ nie wydaje się groźna, ponieważ pozostawia ludzi w spokoju i nie absorbuje ich wyobraźni. Przewodzi, nie pokazując insygniów i narzędzi władzy" - pisał swego czasu dziennik "Welt".

Kandydatem związanej z Merkel koalicji CDU/CSU na stanowisko kanclerza został Armin Laschet, premier najgęściej zaludnionego landu Niemiec, Nadrenii Północnej-Westfalii. 

ZOBACZ SONDAŻ: PRZED WYBORAMI DO BUNDESTAGU >>>

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock