Merkel: jesteśmy gotowi na brexit bez umowy


Niemcy są gotowe na każdy scenariusz opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię - powiedziała w niedzielę kanclerz Angela Merkel. W najbliższą środę w Berlinie szefowa niemieckiego rządu spotka się z premierem Zjednoczonego Królestwa Borisem Johnsonem.

- Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność (...), nawet jeśli nie dojdziemy do porozumienia. W każdym wypadku będę się starała szukać rozwiązań do ostatniego dnia negocjacji - oświadczył Merkel w Urzędzie Kanclerskim podczas dnia otwartych drzwi.

- Uważam, że zawsze lepiej wyjść z umową, niż bez. Ale jeśli nie będzie to możliwe, to będziemy także przygotowani na alternatywę - dodała.

Szefowa rządu RFN spotka się z premierem Wielkiej Brytanii w środę wieczorem w Berlinie. Głównym tematem rozmów będzie wyjście Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

- Cieszymy się z każdej wizyty. Należy rozmawiać i szukać dobrych rozwiązań - oznajmiła Merkel w niedzielę.

Media: wyjście bez umowy "wysoce prawdopodobne"

Z informacji, które w czwartek ujawnił ekonomiczny dziennik "Handelsblatt" wynika, że według rządu Niemiec opuszczenie UE przez Zjednoczone Królestwo 31 października bez porozumienia z Brukselą jest "wysoce prawdopodobne". Gazeta powołuje się na wewnętrzną notatkę niemieckiego ministerstwa finansów.

Nic nie wskazuje na to, by nowy brytyjski premier Boris Johnson zamierzał zrezygnować z domagania się, by z wynegocjowanej już przez strony umowy rozwodowej usunięto zapis o tzw. backstopie dla Irlandii Północnej. Resort zaleca w związku z tym, by pozostałe państwa unijne również "poważnie potraktowały scenariusz zakładający brexit bez umowy".

Według magazynu "Sunday Telegraph" Johnson zakomunikuje w środę Merkel, że brytyjski parlament nie zdoła powstrzymać brexitu.

Autor: ft/adso / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości