Zełenski zmienił szefa biura. "Zmiana w żaden sposób nie wpływa na polityczny kurs państwa"

Autor:
tas/mtom
Źródło:
PAP
Andrij Jermak z wizytą w obwodzie ługańskim
Andrij Jermak z wizytą w obwodzie ługańskim
president.gov.ua
president.gov.uaAndrij Jermak z wizytą w obwodzie ługańskim

Zmiana na stanowisku szefa biura prezydenta nie wpływa na polityczny kurs Ukrainy - zapewniły służby Wołodymyra Zełenskiego. Wcześniej poinformowały, że prezydent zwolnił ze stanowiska szefa biura Andrija Bohdana, wyznaczając na jego miejsce dotychczasowego doradcę Andrija Jermaka.

"Zmiana szefa biura prezydenta Ukrainy w żaden sposób nie wpływa na polityczny kurs państwa. Przed nami ważne reformy i właśnie na tym koncentruje się drużyna Wołodymyra Zełenskiego" - podało biuro prezydenta we wtorkowym wpisie na Facebooku.

We wtorek na prezydenckim portalu opublikowano dekrety dotyczące zwolnienia przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ze stanowiska szefa biura głowy państwa Andrija Bohdana i wyznaczenia na jego miejsce Andrija Jermaka, dotychczasowego doradcy Zełenskiego.

Andrij Bohdan był głównym doradcą prawnym Zełenskiego w czasie kampanii wyborczejNurPhoto / Contributor/Getty Images

Wieczorem w poniedziałek ukraińskie media informowały, że Bohdan "zarejestrował" podanie o dymisję. Według źródeł internetowej gazety "Ukraińska Prawda", tego samego dnia Bohdan rozmawiał o swoim odejściu ze stanowiska z Zełenskim.

Bohdan został mianowany na szefa administracji nowego prezydenta dzień po jego inauguracji, 21 maja 2019 roku. W tym samym czasie Jermak został doradcą Zełenskiego do spraw międzynarodowych. Podczas kampanii wyborczej Bohdan był głównym doradcą prawnym Zełenskiego. Jest także określany jako adwokat miliardera Ihora Kołomojskiego.

Andrij Jermak doradzał Zełenskiemu w sprawach międzynarodowych president.gov.ua

Andrij Jermak, prawnik i producent filmowy, był głównym negocjatorem w sprawie wymiany więźniów między Ukrainą a Rosją we wrześniu 2019 roku, później, między innymi, przygotowywał grudniowy szczyt czwórki normandzkiej (przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec) w Paryżu.

Ukraińskie media, powołując się na źródła, informują, że do zmiany na stanowisku doszło najprawdopodobniej w związku z konfliktem w biurze prezydenta.

Autor:tas/mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Pozostałe wiadomości