TVN24 | Świat

Albania i Macedonia Północna rozpoczynają negocjacje akcesyjne z Unią Europejską

TVN24 | Świat

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP

We wtorek rozpoczynają się negocjacje akcesyjne Unii Europejskiej z Albanią i Macedonią Północną. - To historyczny moment - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Rozpoczęcie formalnych negocjacji umożliwiających dwóm krajom bałkańskim dołączenie do UE jest przełomem. Pierwotnie miało to nastąpić w 2018 roku, jednak pomimo rekomendacji Komisji Europejskiej najpierw parlamenty Niemiec i Holandii, potem władze Francji, a następnie rząd Bułgarii kolejno wstrzymywały proces z różnymi oczekiwaniami wobec dwóch krajów dotyczącymi reform gospodarczych, politycznych i prawnych. Ostatecznie jednak udało się znaleźć w każdej sprawie porozumienie.

Jak powiedziała w Brukseli Ursula von der Leyen, po wtorkowej konferencji międzyrządowej Komisja Europejska i zespoły negocjacyjne z Albanii i Macedonii Północnej przystąpią do pracy. - To historyczny moment - mówiła.

- Rozpocznie się przegląd dorobku prawnego Unii Europejskiej. To pierwszy krok w tym procesie. To umożliwi Albanii i Macedonii Północnej zapoznanie się z prawami i obowiązkami naszej Unii. Od traktatów, przez ustawodawstwo, po umowy międzynarodowe. Zrobimy to bardzo szybko - zapowiedziała szefowa KE.

Korzyści będą narastać w miarę postępów w negocjacjach

Jak dodała, Albania dołączy wkrótce do unijnego mechanizmu ochrony ludności. - Dyskusję na ten temat rozpoczęliśmy już w zeszłym miesiącu. Zwiększy to odporność Albanii na klęski żywiołowe, takie jak powodzie, pożary lasów czy trzęsienia ziemi. Państwa członkowskie wiedzą (...), że Unia Europejska jest zawsze gotowa wesprzeć w razie katastrofy - powiedziała von der Leyen.

Albania chce wejść do UEShutterstock

Macedonia Północna zacznie negocjować z UE porozumienie z Frontexem. Chodzi o rozmieszczenie przedstawicieli agencji w tym kraju. - Wzmocni to naszą współpracę w zakresie migracji - zaznaczyła szefowa KE.

Dodała, że korzyści dla krajów będą narastać w miarę postępów w negocjacjach. - Nastąpi wzrost inwestycji, będą lepsze powiązania handlowe, nastąpi ściślejsza współpraca w kluczowych obszarach, takich jak na przykład energia czy transport. Zmaksymalizowane będzie wykorzystanie i wpływ funduszy Unii Europejskiej. Oznacza to nowe miejsca pracy, nowe możliwości biznesowe - mówiła von der Leyen.

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości