Pierwsza bomba wybuchła, gdy prezydent miał rozpocząć swoje przemówienie

Świat

Aktualizacja:

W dwóch przeprowadzonych równocześnie w Afganistanie zamachach zginęło co najmniej 46 osób, a 70 zostało rannych - informuje agencja Reutera. Do obu ataków przyznali się afgańscy talibowie.

Pierwsza eksplozja nastąpiła podczas wiecu wyborczego urzędującego prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego we wtorek w mieście Czarikar, w stolicy Parwanu.

Bomba eksplodowała w momencie, gdy Ghani miał rozpocząć swoje przemówienie. Ładunek był podłożony pod policyjnym radiowozem niedaleko miejsca wiecu szefa państwa. Co najmniej 24 osoby zginęły, a 31 zostało rannych; wśród ofiar są kobiety i dzieci. Dyrektor miejscowego szpitala informuje, że w ataku ucierpieli przede wszystkim cywile, a liczba zabitych może wzrosnąć.

Rzecznik prezydenta powiedział, że Ghaniemu nic się nie stało.

W zamachu w centrum Kabulu śmierć poniosło co najmniej sześć osób. Do eksplozji doszło w pobliżu bazy wojskowej i ambasady USA.

Do zamachu przyznali się talibowie.

Cywilne ofiary konfliktu w AfganistaniePAP/Małgorzata Latos

Po zerwanych w zeszłym tygodniu nieudanych rozmowach pokojowych między talibami a przedstawicielami amerykańskich władz bojownicy grozili zintensyfikowaniem ataków na rządowe siły afgańskie i zagraniczne w celu powstrzymania ludzi od wzięcia udziału w wyborach prezydenckich 28 września. Rozmowy miały być wstępem do szerszych negocjacji, mających zakończyć trwającą od 18 lat wojnę w Afganistanie.

Talibowie w AfganistaniePAP / TVN24

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: