TVN24 | Świat

UNICEF: talibowie zapowiadają otwarcie szkół średnich dla dziewczynek

TVN24 | Świat

Autor:
momo
Źródło:
PAP

Talibowie zapewnili nas, że wkrótce pozwolą dziewczynkom na powrót do nauki w szkołach średnich - poinformował w piątek zastępca szefa UNICEF-u. Obecnie w Afganistanie nauka w liceach jest dostępna wyłącznie dla chłopców. Talibowie podkreślają, że edukacja Afganek będzie możliwa tylko przy ścisłej segregacji płci.

- Pełniący obowiązki minister edukacji (Afganistanu) powiedział nam, że pracuje nad ramowym planem, który zostanie niedługo ogłoszony i pozwoli na uczęszczanie do szkół średnich wszystkim dziewczętom. Mamy nadzieję, że to nastąpi bardzo szybko - przekazał w piątek zastępca dyrektora wykonawczego Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) Omar Abdi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Obecnie w afgańskich szkołach średnich mogą uczyć się tylko chłopcy, nie pracują w nich też nauczycielki. Dziewczynki mogą uczęszczać do szkół podstawowych.

Talibowie otworzyli szkoły, ale tylko dla chłopcówGetty Images

Afganki czekają na powrót do szkół

Talibowie od tygodni zapowiadają, że pozwolą na powrót dziewcząt do szkół, tak szybko jak to tylko możliwe - przypomina agencja AFP. Dodaje, że - według przedstawicieli obecnego rządu Afganistanu - ponowna nauka dziewcząt będzie możliwa dopiero wtedy, gdy zostanie zapewnione bezpieczeństwo uczennic i ścisła segregacja płci, dostosowana do propagowanej przez talibów surowej interpretacji prawa muzułmańskiego.

Abdi przekazał, że podczas swojej wizyty w Afganistanie edukacja dziewcząt była zawsze pierwszym tematem jego rozmów z przedstawicielami talibów, którzy zapewniali go, że pozwolą na powrót uczennic do szkół średnich. Podkreślił, że talibowie nie powinni zwlekać z tą decyzją, ponieważ obecnie miliony afgańskich dziewcząt są od ponad miesiąca pozbawione edukacji.

UNICEF: Talibowie niedługo ogłoszą plan dotyczący powrotu dziewcząt do szkół średnichGetty Images

Kobiety i dziewczynki wykluczone przez talibów

Talibowie, którzy w latach 1996-2001 sprawowali już w Afganistanie brutalne i opresyjne rządy, po ponownym dojściu do władzy w tym kraju w połowie sierpnia skutecznie wykluczyli kobiety i dziewczęta ze sfery publicznej, w tym edukacji i pracy zarobkowej - przypomina AFP.

Dodaje, że te działania spotkały się z gwałtowną krytyką międzynarodowej opinii publicznej.

Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images