Zmiana na Chryzantemowym Tronie

22 października 2019
KIMIMASA MAYAMA / POOL/PAP/EPAUroczystość intronizacji Cesarza Japonii Naruhito

Cesarz Japonii Akihito 30 kwietnia 2019 roku ogłosił formalnie swoją abdykację. W ostatnim przemówieniu podziękował Japończykom za wsparcie, jakiego udzielali mu w czasie ponad 30-letniego panowania. 22 października intronizowany został nowy cesarz - Naruhito.

85-letni Akihito jest pierwszym japońskim cesarzem, który wstąpił na tron na zasadach dyktowanych przez powojenną, pacyfistyczną konstytucję japońską. Określa ona jego rolę jako symbol narodu, pozbawiony władzy politycznej. Wcześniejsi cesarze uznawani byli za żyjące bóstwa.

- Dziś kończę swoje obowiązki jako cesarz (…). Przekazuję szczere podziękowania osobom, które zaakceptowały mnie i wspierały jako symbol narodu - powiedział Akihito w czasie ceremonii w tokijskim pałacu. Od 1 maja na Chryzantemowym Tronie zasiada jego najstarszy syn, wykształcony w Oksfordzie książę Naruhito.

Wraz z abdykacją Akihito zakończyła się w Japonii era Heisei ("pokój wszędzie"). - Razem z cesarzową mamy nadzieję, że nowa era Reiwa, która zacznie się jutro, będzie pokojowa i owocna, i modlimy się o pokój i szczęście dla naszego kraju oraz ludzi świata - powiedział ustępujący cesarz, stojąc w ciemnym żakiecie u boku ubranej na biało cesarzowej Michiko. Nazwa nowej ery - Reiwa - oznacza "piękną harmonię".

W ceremonii, transmitowanej na żywo w telewizji, wzięło udział ok. 300 osób, w tym premier Japonii Shinzo Abe, książę Naruhito, jego żona, księżniczka Masako, oraz przewodniczący obu izb parlamentu i sędziowie sądu najwyższego. Premier Abe wyraził wdzięczność wobec ustępującego cesarza za to, że "zawsze dzielił z narodem radość i smutek".

Japońska rodzina cesarskaPAP/Reuters

Akihito ogłosił plany abdykacji w 2016 roku, jako powód podając obawy, że zaawansowany wiek utrudni mu wykonywanie obowiązków. Agencje przypominają, że cesarz przebył leczenie na raka prostaty oraz operację serca. Jest to pierwsza abdykacja japońskiego cesarza od ponad 200 lat.

W czasie panowania Akihito Japonia nie była uwikłana w wojny, ale mierzyła się ze stagnacją gospodarczą i trapiona była licznymi katastrofami naturalnymi. Cesarz wraz z małżonką często odwiedzali regiony dotknięte kataklizmami, jak również miejsca związane z historią drugiej wojny światowej, w której japońskie wojsko walczyło w imieniu poprzedniego cesarza Hirohito.

Cesarz Akihito formalnie abdykował
Cesarz Akihito formalnie abdykowałtvn24/Reuters
wideo 2/1

Nowy cesarz

Cesarz Japonii Naruhito formalnie ogłosił swoje wstąpienie na tron i ślubował wypełniać zapisaną w konstytucji rolę symbolu państwa 22 października 2019 roku. W uroczystości w Pałacu Cesarskim w Tokio wzięło udział ok. 2 tys. dostojników z prawie 190 krajów.

Żywię nadzieję, że Japonia będzie dalej się rozwijać i przyczyniać się do przyjaźni i pokoju wśród społeczności międzynarodowej oraz do dobrobytu ludzi dzięki nieustającym wysiłkom i mądrości ludzkiej Naruhito

- Przysięgam, że będę postępował zgodnie z konstytucją i wywiążę się z moich obowiązków jako symbolu państwa i jedności narodu - oświadczył 59-letni Naruhito z 6,5-metrowego cesarskiego tronu Takamikura. - Żywię nadzieję, że Japonia będzie dalej się rozwijać i przyczyniać się do przyjaźni i pokoju wśród społeczności międzynarodowej oraz do dobrobytu ludzi dzięki nieustającym wysiłkom i mądrości ludzkiej - podkreślił cesarz, ubrany w tradycyjną ciemnopomarańczową szatę Korozen no goho, której krój według agencji Kyodo pochodzi z IX wieku. Cesarz rozpoczął wtorkowe uroczystości od przekazania informacji o swojej intronizacji przodkom w jednym z trzech sanktuariów cesarskich na terenie kompleksu pałacowego. Główna ceremonia odbyła się w Matsu-no-Ma, Sosnowej Komnacie, najbardziej prestiżowym pomieszczeniu pałacu. Siedzący na tronie Takamikura cesarz miał przy sobie starożytny miecz i klejnot, które razem z lustrem Yata-no-Kagami stanowią trzy święte skarby i insygnia władzy cesarskiej w Japonii. Na mniejszym tronie Michodai siedziała cesarzowa Masako ubrana w wielowarstwowe kimono. Premier Japonii Shinzo Abe wygłosił mowę gratulacyjną, w której zapowiedział "największe wysiłki na rzecz stworzenia pokojowej, świetlanej i pełnej nadziei przyszłości dla Japonii", po czym zebrani trzykrotnie wznieśli okrzyk "banzai", życząc cesarzowi długowieczności. Wśród obecnych gości byli następca brytyjskiego tronu książę Karol, amerykańska minister transportu Elaine Chao i przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi.

Źródło zdjęcia głównego: KIMIMASA MAYAMA / POOL/PAP/EPA

By dopełnić rytuałów związanych z intronizacją i zaprezentować się poddanym, w niedzielę cesarz Japonii Naruhito wraz z małżonką, cesarzową Masako, przejechali ulicami Tokio. Cesarską parę na ulicach stolicy kraju przywitały tysiące wymachujących flagami Japończyków. Na trasie przejazdu panowały zaostrzone środki bezpieczeństwa. Nie wolno było nawet wznosić okrzyków, a mieszkańcom okolicznych apartamentów zalecono, by nie wyglądali z okien ani balkonów.

Japońska para książęca - następca tronu książę Akishino z małżonką księżną Kiko - odwiedziła w niedzielę Łowicz. Goście zwiedzili miejscowe muzeum, gdzie zapoznali się między innymi z techniką wykonywania wycinanek łowickich. Japońska para książęca zjadła też obiad, w menu były między innymi pierogi.

To ma być czas "pięknej harmonii". Reiwa - tak będzie się nazywać era nowego cesarza Japonii, Naruhito. 59 letni muzyk i historyk obejmuje chryzantemowy tron po ojcu cesarzu Akihito, który abdykował tłumacząc się wiekiem. Naruhito to 126 cesarz Japonii. Przyjrzyjmy się tej najdłużej nieprzerwanie panującej na świecie dynastii. Jej początki datuje się na 660 rok przed Chrystusem. Materiał programu "Epicentrum" TVN24 BIS.

Mam szczerą nadzieję na szczęście dla ludzi, dalszy postęp dla kraju i pokój dla świata - oświadczył nowy cesarz Japonii Naruhito, który wstąpił w środę na Chryzantemowy Tron po pierwszej od ponad 200 lat abdykacji cesarskiej w tym kraju. Podczas krótkiej ceremonii oświadczył, że będzie wypełniał rolę przewidzianą dla cesarza przez konstytucję.

Wraz z abdykacją cesarza Akihito, Japonia wkracza w nową erę. Jak zostanie zapamiętana ta miniona? Czego spodziewać się po nadchodzącej? Co zmiana na cesarskim tronie oznacza dla Japonii i jakim wyzwaniom będzie musiał sprostać nowy cesarz? Tajniki japońskiej rzeczywistości wyjaśnia dr Tetsuo Hayashi z Uniwersytetu Warszawskiego.

Era panowania japońskiego cesarza Naruhito, która rozpocznie się 1 maja, otrzymała już nazwę Reiwa, zapisaną dwoma znakami kanji. Rząd Japonii przedstawił we wtorek jej oficjalne tłumaczenie na angielski: Beautiful Harmony, czyli Piękna Harmonia.

Po kilkudniowym odpoczynku, zaleconym przez lekarzy w związku z dolegliwościami zdrowotnymi, 84-letni cesarz Japonii Akihito wziął w czwartek udział w ceremonii powitania nowych ambasadorów – poinformował jego dwór.

Japoński cesarz Akihito złożył noworoczne życzenia tłumnie zebranym przed Pałacem Cesarskim Japończykom, dla których była to rzadka okazja, by zobaczyć swojego monarchę. W tym roku szczególnie wiele osób przyszło wysłuchać życzeń ze względu na zaplanowaną na 2019 rok abdykację cesarza.

Cesarz Japonii Akihito abdykuje 30 kwietnia 2019 roku, kiedy osiągnie wiek 85 lat - poinformował w piątek premier Shinzo Abe. Następnego dnia, 1 maja 2019 roku, odbędzie koronacja jego najstarszego syna, księcia Naruhito.