Zmiana na Chryzantemowym Tronie

22 października 2019
KIMIMASA MAYAMA / POOL/PAP/EPAUroczystość intronizacji Cesarza Japonii Naruhito

Cesarz Japonii Akihito 30 kwietnia 2019 roku ogłosił formalnie swoją abdykację. W ostatnim przemówieniu podziękował Japończykom za wsparcie, jakiego udzielali mu w czasie ponad 30-letniego panowania. 22 października intronizowany został nowy cesarz - Naruhito.

85-letni Akihito jest pierwszym japońskim cesarzem, który wstąpił na tron na zasadach dyktowanych przez powojenną, pacyfistyczną konstytucję japońską. Określa ona jego rolę jako symbol narodu, pozbawiony władzy politycznej. Wcześniejsi cesarze uznawani byli za żyjące bóstwa.

- Dziś kończę swoje obowiązki jako cesarz (…). Przekazuję szczere podziękowania osobom, które zaakceptowały mnie i wspierały jako symbol narodu - powiedział Akihito w czasie ceremonii w tokijskim pałacu. Od 1 maja na Chryzantemowym Tronie zasiada jego najstarszy syn, wykształcony w Oksfordzie książę Naruhito.

By dopełnić rytuałów związanych z intronizacją i zaprezentować się poddanym, w niedzielę cesarz Japonii Naruhito wraz z małżonką, cesarzową Masako, przejechali ulicami Tokio. Cesarską parę na ulicach stolicy kraju przywitały tysiące wymachujących flagami Japończyków. Na trasie przejazdu panowały zaostrzone środki bezpieczeństwa. Nie wolno było nawet wznosić okrzyków, a mieszkańcom okolicznych apartamentów zalecono, by nie wyglądali z okien ani balkonów.

Japońska para książęca - następca tronu książę Akishino z małżonką księżną Kiko - odwiedziła w niedzielę Łowicz. Goście zwiedzili miejscowe muzeum, gdzie zapoznali się między innymi z techniką wykonywania wycinanek łowickich. Japońska para książęca zjadła też obiad, w menu były między innymi pierogi.

To ma być czas "pięknej harmonii". Reiwa - tak będzie się nazywać era nowego cesarza Japonii, Naruhito. 59 letni muzyk i historyk obejmuje chryzantemowy tron po ojcu cesarzu Akihito, który abdykował tłumacząc się wiekiem. Naruhito to 126 cesarz Japonii. Przyjrzyjmy się tej najdłużej nieprzerwanie panującej na świecie dynastii. Jej początki datuje się na 660 rok przed Chrystusem. Materiał programu "Epicentrum" TVN24 BIS.

Mam szczerą nadzieję na szczęście dla ludzi, dalszy postęp dla kraju i pokój dla świata - oświadczył nowy cesarz Japonii Naruhito, który wstąpił w środę na Chryzantemowy Tron po pierwszej od ponad 200 lat abdykacji cesarskiej w tym kraju. Podczas krótkiej ceremonii oświadczył, że będzie wypełniał rolę przewidzianą dla cesarza przez konstytucję.

Wraz z abdykacją cesarza Akihito, Japonia wkracza w nową erę. Jak zostanie zapamiętana ta miniona? Czego spodziewać się po nadchodzącej? Co zmiana na cesarskim tronie oznacza dla Japonii i jakim wyzwaniom będzie musiał sprostać nowy cesarz? Tajniki japońskiej rzeczywistości wyjaśnia dr Tetsuo Hayashi z Uniwersytetu Warszawskiego.

Era panowania japońskiego cesarza Naruhito, która rozpocznie się 1 maja, otrzymała już nazwę Reiwa, zapisaną dwoma znakami kanji. Rząd Japonii przedstawił we wtorek jej oficjalne tłumaczenie na angielski: Beautiful Harmony, czyli Piękna Harmonia.

Po kilkudniowym odpoczynku, zaleconym przez lekarzy w związku z dolegliwościami zdrowotnymi, 84-letni cesarz Japonii Akihito wziął w czwartek udział w ceremonii powitania nowych ambasadorów – poinformował jego dwór.

Japoński cesarz Akihito złożył noworoczne życzenia tłumnie zebranym przed Pałacem Cesarskim Japończykom, dla których była to rzadka okazja, by zobaczyć swojego monarchę. W tym roku szczególnie wiele osób przyszło wysłuchać życzeń ze względu na zaplanowaną na 2019 rok abdykację cesarza.

Cesarz Japonii Akihito abdykuje 30 kwietnia 2019 roku, kiedy osiągnie wiek 85 lat - poinformował w piątek premier Shinzo Abe. Następnego dnia, 1 maja 2019 roku, odbędzie koronacja jego najstarszego syna, księcia Naruhito.

Japoński rząd przyjął ustawę zezwalającą na abdykację panującego obecnie cesarza Akihito. Termin zmiany władcy przypadnie najprawdopodobniej w grudniu 2018 r., a nowa era panowania, tzw. gengo, rozpocznie się z początkiem 2019 r.

Japoński następca tronu książę Naruhito w czwartek skończył 57 lat. W swoje urodziny oświadczył, że jest gotowy do przejęcia cesarskiego tronu po swoim ojcu Akihito, który zasugerował w sierpniu 2016 roku chęć abdykacji ze względu na wiek i problemy zdrowotne. Jak zapewnił Naruhito, będzie on cesarzem, który "dzieli troski i radości ludzi". Materiał TVN24 BiS.

82-letni japoński cesarz Akihito wyraził w orędziu do narodu obawę, że może stać się dla niego trudne dalsze pełnienie obowiązków ze względu na podeszły wiek. Orędzie zostało wyemitowane w mediach oraz zamieszczone na stronie internetowej dworu. Więcej na ten temat w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 BiS o 19.55.

Japoński cesarz Akihito zapowiedział, że nie chce zasiadać na tronie do śmierci, ale ma zamiar abdykować. To niespotykana deklaracja, sprzeczna z tysiącami lat tradycji, która zakłada rządy władcy do śmierci.