Zbigniew Brzeziński nie żyje

27 maja 2017
Sylwetka profesora Zbigniewa Brzezińskiego
Sylwetka profesora Zbigniewa Brzezińskiego
tvn24
Na zdjęciu rok 1978, Brzeziński w Camp David gra w szachy z premierem Izraela Menachemem Beginemtvn24

26 maja 2017 roku w wieku 89 lat zmarł Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego w latach 1977-1981. Był jednym z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA.

Zbigniew Brzeziński zmarł w piątek w szpitalu w Virginii. O śmierci poinformowała jego córka, Mika.

"Dzisiaj wieczorem w spokoju odszedł mój ojciec. Dla przyjaciół był Zbigiem, dla wnuków Wodzem, a dla żony nieustającą miłością życia. Dla mnie był po prostu najbardziej inspirującym, kochającym i oddanym ojcem, jakiego może mieć dziewczyna. Kocham cię, Tato" - napisała.

Wiceprezydent USA oddał hołd Zbigniewowi Brzezińskiemu

Wiceprezydent USA Mike Pence, występując podczas uroczystości wręczenia nagród think tanku Atlantic Council, oddał hołd zmarłemu niedawno Zbigniewowi Brzezińskiemu. - Był wielkim człowiekiem i, co ważniejsze, był dobrym człowiekiem - powiedział Pence.

Szczerski i Waszczykowski pojadą na pogrzeb Brzezińskiego

Szef MSZ Witold Waszczykowski weźmie w piątek udział w pogrzebie prof. Zbigniewa Brzezińskiego w Waszyngtonie - poinformował resort dyplomacji. Swoją obecność w uroczystości zapowiedział również szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Politycy żegnają Brzezińskiego. "Nigdy nie zapomniał o kraju swojego pochodzenia"

"Odszedł Zbigniew Brzeziński - kiedyś głos Polski w Białym Domu. Wolnej Polski" - napisał prezydent Andrzej Duda. "Świat stracił wybitnego intelektualistę, doświadczonego i skutecznego dyplomatę, ale także szlachetnego człowieka oraz dumnego Polaka" - napisał z kolei minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski o zmarłym prof. Zbigniewie Brzezińskim.

Jaki był Zbigniew Brzeziński? Obejrzyj film "Strateg" na Player.pl

Zbigniew Brzeziński za kadencji demokratycznego prezydenta Jimmy'ego Cartera był doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego. Choć większość życia spędził za Oceanem, to był patriotą dwóch ojczyzn – nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale i Polski. Uznawany za wybitnego znawcę geopolityki Brzeziński zmarł 26 maja w wieku 89 lat. O jego życiu opowiada film "Strateg" autorstwa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

"Odszedł mędrzec, który uprawiał ogród dyplomacji"

Profesor Zbigniew Brzeziński był chyba obok Henry'ego Kissingera najbardziej wpływowym analitykiem polityki międzynarodowej - mówił we "Wstajesz i weekend" o zmarłym Zbigniewem Brzezińskim dr Janusz Sibora, ekspert do spraw historii dyplomacji.

Nie żyje profesor Zbigniew Brzeziński

W wieku 89 lat zmarł Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego w latach 1977-1981. Był jednym z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA.